wtorek, 06 listopad 2018 11:43

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA KAHLENBERGU

W niedzielę 4 listopada 2018 r. delegacja AMW wzięła udział w uroczystości patriotyczno-religijnej na Kahlenbergu w Wiedniu. Uroczystość ta powiązana była z 100. rocznicą odzyskania niepodległości oraz nadaniem sztandaru Stowarzyszeniu Piłsudczyków RP - Towarzystwu Pamięci Józefa Piłsudskiego.

DSC04647

Fot. sekc. ZS – Zbigniew Nowak

Delegacja AMW przybyła po raz kolejny do polskiego sanktuarium położonego na historycznym wzgórzu Kahlenberg. Na szczycie góry znajduje się kościół św. Józefa, prowadzony przez polskich księży zmartwychwstańców.

 

Uroczystą Mszę Świętą oraz poświęcenie sztandaru poprowadził ks. infułat kmdr w st. spocz. dr Marian Próchniak. Podczas uroczystości obecne były władze dyplomatyczne Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP oraz licznie przybyła polonia.

DSC04709

Fot. sekc. ZS – Zbigniew Nowak

Po uroczystej Mszy Świętej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami.

Na frontowej ścianie kościoła umieszczone są trzy tablice. Pierwsza, poświęcona pamięci króla Jan III Sobieskiego, który 12 września 1683 r. z Polską Husarią i siłami sprzymierzonych odniósł wspaniałe zwycięstwo nad Turkami, obronił nie tylko Wiedeń, ale Europę i kulturę łacińską przed Islamem. Po zwycięstwie Król Jan III Sobieski napisał do papieża Innocentego XI słynne słowa: „Venimus, vidimus, deus vicit ”. Druga tablica upamiętnia największego z rodu Polaków Papieża Jana Pawła II, który w 300. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, przybył na Kahlenberg. Kolejna tablica poświęcona jest pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, który w 1918 roku, dźwigając z niebytu Polskę, swoim duchem ożywił i pchnął w Polaków dawne poczucie wielkości, godności i honoru.


DSC04571

Fot. sekc. ZS – Zbigniew Nowak

Dzięki tej wizycie podchorążowie pogłębili wiedzę na temat udziału wojsk króla Jana III Sobieskiego w Wiktorii Wiedeńskiej, zapoznali się ze zbiorami zgromadzonymi w izbie upamiętniającej zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej oraz poznali członków licznie zebranej polonii na terenie Austrii.


 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia