10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z morzem. Zorganizowano je dla uczczenia powrotu naszego kraju nad Bałtyk. Gen. Józef Haller reprezentujący Rzeczpospolitą w czasie uroczystości mówił: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”.

Państwo Polskie odzyskało dostęp do Bałtyku na mocy Traktatu Wersalskiego. W jej granicach nie znalazł się jednak żaden większy
Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, organizuje w dniu 09.03. 2018 r. konkurs na temat wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych oraz konferencję studencką o powyższej tematyce. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Intencją organizatorów jest, aby zarówno konkurs jak i konferencja obejmowały swoim zasięgiem wszystkie uczelnie wojskowe oraz jak największą liczbę uczelni cywilnych.
Zapraszamy do udziału w konkursie podchorążych oraz
W dniu 3 lutego reprezentacja Akademii Marynarki Wojennej wzięła udział w IX Półmaratonie Komandosa w Warszawie. Był to drugi etap tegorocznego „Szlema Komandosa”, czyli serii biegów w mundurze, obuwiu wojskowym z wysoką cholewką oraz z plecakiem o wadze co najmniej 10 kg, po zróżnicowanym terenie, na dystansie 21,097 m.

Tegoroczna edycja biegu okazała się rekordowa pod względem ilości uczestników (303), a także czasów ukończenia biegu, zarówno przez najszybszego mężczyznę oraz kobietę. Tym
W sobotę, 3 lutego 2018 roku w Toruniu odbyły się obrady 5. Konwentu Morskiego. Spotkanie poświęcone było tematyce szkolnictwa morskiego. W Konwencie wzięli udział m.in. minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz rektor-komendant AMW kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Zadaniem konwentu jest opiniowanie kluczowych
W środę 31 stycznia, w Sali Tradycji Akademii Marynarki Wojennej, odbyła się uroczystość pożegnania kadry kończącej zawodową służbę wojskową. Rektor – Komendant kmdr prof. dr hab. dr h. c. Tomasz Szubrycht podziękował za wzorową wieloletnią służbę i wręczył każdemu pamiątkowy ryngraf. Uroczystość odbyła się z zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w obecności sztandaru AMW, rodzin żołnierzy, kadry kierowniczej oraz współpracowników odchodzących żołnierzy.
Szanowni Państwo, w takim dniu każdy
Studenci pierwszego roku kierunku studiów wojsko w systemie służb publicznych Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych (WNHiS) odwiedzili 25 stycznia 43. „Oksywską” Bazę Lotnictwa Morskiego im. kmdr. por. pil. Edwarda Stanisława Szystowskiego w Gdyni Babich Dołach. Podróż studyjna do „morskich lotników” była kontynuacją wizyt w jednostkach wojskowych należących do Sił Zbrojnych RP. Podczas pobytu w „Oksywskiej” Bazie studenci zostali zapoznani z organizacją jednostki, danymi
Studenci Akademii Marynarki Wojennej, Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich otrzymali stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego. Wyróżnionymi zostali Ewelina Perlik studentka kierunku systemy informacyjne w bezpieczeństwie oraz Michał Zblewski student kierunku bezpieczeństwo narodowe. Podczas uroczystej gali 24 stycznia marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nagrodził wszystkich stypendystów listami gratulacyjnymi. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim.
Czytaj więcej: STYPENDIA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW
W sobotę 20 stycznia reprezentacja Akademii Marynarki Wojennej wzięła udział w IV Ćwierćmaratonie Komandosa w miejscowości Czarne, w województwie pomorskim. „Ćwiartka” Komandosa to ogólnopolski bieg po zróżnicowanym terenie na dystansie 11,5 km skierowany do wszystkich rodzajów służb mundurowych. Jego specyfiką jest ubiór uczestników, gdzie regulamin wymaga startu w mundurze, obuwiu wojskowym z wysoką cholewką oraz z plecakiem o wadze co najmniej 10 kg.
Z każdą kolejną edycją biegu rośnie
Najmłodsi studenci kierunku studiów wojsko w systemie służb publicznych Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych (WNHiS) odwiedzili w dniu 18.01.2018 roku Morską Jednostkę Rakietową 3. Flotylli Okrętów. Podróż studyjna do „morskich rakietowców” była doskonałą okazją do poznania organizacji, możliwości taktyczno-technicznych uzbrojenia, działalności szkoleniowej i życia codziennego najnowocześniejszej jednostki Marynarki Wojennej RP.
Podróż studyjna do tej wyjątkowej jednostki Marynarki
Strona 167 z 168