Do 17 marca 2025 r. studenci uczelni wojskowych mogą zgłaszać projekty do Konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej na bezzałogowe systemy powietrzne, lądowe i morskie. Nowością w tegorocznej edycji jest kategoria zwalczania systemów bezzałogowych, obok kategorii: rozpoznawcze, bojowe i wsparcia.

 

Zgodnie z Decyzją Nr 22/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 marca 2025 r. ruszyła V edycja Konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Bezzałogowego Systemu Lądowego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

Konkurs skierowany jest do studentów i doktorantów. Koncepcje teoretyczne, zakwalifikowane w etapie pierwszym otrzymają fundusze na realizację projektu (zgodnie z opracowanym kosztorysem) w wysokości do 70 tys. zł.

Projekty można składać indywidualnie lub zespołowo. Uczestnicy mogą złożyć więcej niż jeden projekt konkursowy, w tym zmodernizować projekt z poprzedniej edycji – w tym przypadku wymagane jest dołączenie koncepcji pierwotnego (bazowego) projektu oraz opis modernizacji.

Projekty BSP, BSL lub BSM można zgłaszać w czterech kategoriach:

I. rozpoznawcze – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej;

II. bojowe – projekt oceniany pod kątem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia, możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel;

III. wsparcia – projekt oceniany pod kątem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych;

IV. zwalczania systemów bezzałogowych – projekt oceniany pod względem skuteczności przeciwdziałania, obezwładniania, wykrywania i ostrzegania przed systemami bezzałogowymi.

Jak określa Regulamin konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej do konkursu może zostać zgłoszony zarówno demonstrator technologii lub jego element, jak i projekt modernizacji już istniejącej konstrukcji. Projekt nie może być urządzeniem komercyjnym. Do jego wykonania mogą posłużyć ogólnodostępne elementy, układy i komponenty.

 

Prace konkursowe wraz z podpisanymi dokumentami - zgodnie z wymogami Regulaminu proszę przesyłać, za pośrednictwem Kancelarii AMW na adres:

Departament Szkolnictwa Wojskowego „Konkurs MON”,  Al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa