Postanowieniem z 14 stycznia br. Prezydent RP Andrzej Duda nadał Dziekanowi WNHiS dr hab. Jerzemu Kojkołowi tytuł profesorski. Postanowieniem z 3 lutego br. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr hab. Piotrowi Zamojskiemu, prof. AMW tytuł profesorski. Z tej okazji Panowie Profesorowie byli gośćmi Rektora-Komendanta AMW kontradmirała prof. dr. hab. Tomasza SZUBRYCHTA. W imieniu całej społeczności AMW Rektor-Komendant złożył serdeczne gratulacje i życzenia dalszego rozwoju naukowego, kolejnych osiągnięć i sukcesów dla dobra szkolnictwa i AMW.   

Prof. dr hab. Jerzy KOJKOŁ urodził się 18 października 1960 roku w Elblągu. Szkołę podstawową i liceum ukończył w Gdyni. W 1979 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. W 1983 roku został mianowany na stopień podporucznika marynarki. Rok później ukończył studia i obronił pracę magisterską. W 1986 roku został mianowany na stopień porucznika, w 1987 roku rozpoczął stacjonarne studia doktoranckie w Wojskowej Akademii Politycznej na Wydziale Nauk Pedagogicznych w Warszawie. Równocześnie podjął studia podyplomowe z religioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii, specjalność filozofia współczesna, uzyskał 16 maja 1990 roku. W tym samym roku został awansowany został do stopnia kapitana. W 1998 roku Centralna Komisja do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych zatwierdziła uchwałę Rady Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii – filozofia współczesna. Awans na stopień komandora otrzymał w 2004 roku.

W 1990 roku objął stanowisko adiunkta w Katedrze Nauk Humanistycznych, a następnie prodziekana Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. W 2006 roku został prorektorem ds. dydaktycznych, a w 2007 roku prorektorem ds. studenckich. W latach 2008-2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych; w latach 2012-2016 piastował stanowisko prorektora ds. kształcenia w Akademii Marynarki Wojennej. W roku 2016 ponownie objął zaś funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych.
W roku 2014 otrzymał nagrodę zespołową Ministra Obrony Narodowej I stopnia za osiągnięcia dydaktyczne. Od 2015 roku pełni funkcję prezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Religioznawczego. W pracy naukowej zajmuje się historią filozofii polskiej, filozofią wychowania, historiozofią oraz historią idei. Jest autorem monografii, podręczników i licznych artykułów naukowych.

 

Prof. dr hab. Piotr Zamojski WNHiS badawczo zajmuje się teorią i filozofią edukacji. Współtworzy nurt pedagogiki pokrytycznej. Wydany w 2017 Manifesto for a Post-Critical Pedagogy (Punctum Books) napisany wspólnie z Naomi Hodgson oraz Jorisem Vlieghe jest szeroko dyskutowany w międzynarodowej społeczności teoretyków edukacji. Został przetłumaczony na język hiszpański, niemiecki oraz turecki. W napisanej wspólnie z Jorisem Vlieghe, Towards an Ontology of Teaching (Springer 2019) perspektywa po-krytyczna zastosowana jest do badania ontologii nauczania.Ostatnią książką prof. Zamojskiego jest Edukacja jako rzecz publiczna. Raport z próby budowania sfery publicznej wokół edukacji w Polsce (Oficyna Naukowa 2022), która zdaje relację z trwającego dekadę pokrytycznego badania prowadzonego w metodologii PAR (Participatory Action Research).

Prof. dr hab.  Zamojski publikował również między innymi na temat celu kształcenia poza rozumem instrumentalnym, funkcjonalizacji edukacji, myślenia o edukacji poza logiką produkcji, notowania jako praktyki pedagogicznej, biurokratyzacji edukacji, roli kodów kulturowych w edukacji, praktykowania universitas, publicznego sensu szkoły i prywatyzacji pedagogiki Montessori. Pełni funkcję Convener w 13 Sieci (Philosophy of Education) ECER (European Conference on Educational Research). Zasiada w Międzynarodowej Radzie Studiów Doktoranckich z Filozofii Edukacji Uniwersytetu Karola w Pradze oraz Instytutu Filozofii Czeskiej Akademii Nauk. Wykładał na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Szwecji i Norwegii.