fbpx
piątek, 05 07 2024 11:25

Relacja z praktyk podchorążych na ORP Wodnik

Napisał

ORP Wodnik wyszedł z Gdyni 19.06.2024 r. i ruszył w kierunku pierwszego portu - Ceuta.

 

23.06.2024 r. na Morzu Północnym, na zbiórce całego stanu osobowego został odczytany rys historyczny, a następnie złożona wiązanka w miejscu symbolicznego zatonięcia ORP Orzeł. 29.06.2024 r. ORP Wodnik wszedł do portu Ceuta i został przywitany przez Attaché obrony przy ambasadzie RP w Hiszpanii panią kmdr Dorotę Stachurę oraz Komendanta Marynarki Wojennej w Ceucie, kmdr Millán Leira Neira.

 

Kolejny dzień rozpoczęto od ceremonii podniesienia Wielkiej Gali Banderowej na pokładzie okrętu. Następnie Dowódca Okrętu kmdr por. Rafał  Prętnik zaprosił Attaché Obrony oraz Komendanta MW w Ceucie kmdr Millán Leira Neira,  wraz z małżonką i delegacją na spotkanie z załogą i podchorążymi AMW oraz poczęstunek na ORP Wodnik. Podczas spotkań kurtuazyjnych wymieniono upominki. Dowódca Okrętu wraz z Attaché Obrony oraz pododdziałem składającym się z członków załogi i podchorążych AMW wraz z kierownikiem praktyk kmdr por. Dariuszem Żołnierukiem wzięli udział w uroczystych obchodach 113. rocznicy powołania Wojsk Lądowych w Afryce. Po uroczystościach Dowódca Okrętu wraz z Attaché udali się na zorganizowaną z tej okazji kolację.

 

01.07.2024 r..załoga ORP Wodnik oraz podchorążowie AMW udali się na cmentarz wojskowy w celu złożenia wiązanki pod tablicą poświęconą kpr. Billye Germán Palacios Aguilar, który służył w 54. Zgrupowaniu Wojsk Lądowych w Ceucie.  Zginął w kwietniu br. podczas realizacji ćwiczeń Saber Strike w Polsce.  Po ceremonii dowódca ORP Wodnik uczestniczył w spotkaniu z lokalnymi władzami - dowódcą garnizonu Ceuta, gen. dyw. Marcos Llago oraz cywilnych – przedstawicielką rządu w Ceucie p. Cristina Perez Valero, przewodniczącym Wspólnoty Autonomicznej Ceuta, Juan Vivas Lara.  Tego samego dnia ORP Wodnik odwiedziła Ambasador Polski w Hiszpanii pani Anna Sroka, gen. dyw. Marcos Llago oraz ponownie Attaché obrony przy ambasadzie RP w Hiszpanii pani kmdr Dorota Stachura.

 

02.07.2024 r. W podniesieniu bandery uczestniczyły Ambasador Polski w Hiszpanii pani Anna Sroka oraz Attaché obrony przy ambasadzie RP w Hiszpanii pani kmdr Dorota Stachura. Okręt wyszedł na morze w celu kontynuacji realizacji rejsu nawigacyjno-szkoleniowego oraz przejścia do kolejnego portu - Split.

 

Materiał/Foto: ppor. mar. Paula Seweryn

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia