fbpx
niedziela, 30 06 2024 13:06

Święto Marynarki Wojennej

Napisał

30 czerwca 2024 roku, w ostatnią niedzielę czerwca, która kończy obchody Święta Morza, obchodzimy Święto Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją i ceremoniałem rozpoczęło się od podniesienia wielkiej gali banderowej o godzinie 08:00 na wszystkich okrętach w portach wojennych MW. To symboliczne wydarzenie podkreśla uroczysty charakter święta i jedność marynarzy.

 

Z okazji święta Marynarki Wojennej, pragniemy wyrazić najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za nieocenioną służbę dla calej spoleczności marynarskiej.
Wasze zaangażowanie, odwaga i oddanie są nie tylko fundamentem bezpieczeństwa naszego kraju, ale także inspiracją dla nas wszystkich.

Każdego dnia stawiacie czoła wyzwaniom, które wymagają najwyższego poziomu profesjonalizmu, determinacji i poświęcenia.

Wasze działania na morzu i na lądzie są niezastąpione i zasługują na najwyższe uznanie.

 

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto Marynarki Wojennej zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca, jako finał obchodów Święta Morza.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia