fbpx
niedziela, 12 03 2023 16:00

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Napisał

Przy pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki odbyły się uroczystości z okazji 24. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Obok delegacji jednostek wojskowych i instytucji Garnizonu Gdynia, władz miasta i zaproszonych gości, w ceremonii wzięła udział delegacja Akademii Marynarki Wojennej.

 

Dziś mijają 24 lata odkąd Polska weszła w skład państw członków NATO. Przystąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego było jednym z podstawowych celów polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w latach 90., a także jednym z ważniejszych naszych osiągnięć tego okresu. W obecnej także trudnej sytuacji międzynarodowej, szczególnie tej, jaka rozgrywa się za naszymi wschodnimi granicami, niewątpliwie przekonujemy się jeszcze dobitniej jak doniosły i niezbędny był to akt. Dla narodu polskiego bowiem, tak doświadczonego w swej historii nie ma większego dobra, nie ma większej wartości niż suwerenność, niepodległość i integralność państwa.

 

Jak zaznaczyła w swoim wystąpieniu Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska: Obchodzimy dzisiaj 24. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Ten z pozoru zwyczajny jubileusz już drugi rok z rzędu w obliczu wojny w Ukrainie nabiera szczególnego znaczenia. Wcześniej wiedzieliśmy dość ogólnie, że pakt północnoatlantycki jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa, ale dziś już dokładnie znamy treść artykułu 5tego i wiemy, że atak na jednego z członków NATO jest równoznaczny z atakiem na wszystkich członków i prawem do wspólnej samoobronyCieszy także perspektywa powiększenia NATO o kolejne kraje członkowskie. Nasi północni sąsiedzi: Szwecja i Finlandia, które przez dziesięciolecia pozostawały neutralne, po rosyjskiej napaści na Ukrainę zdecydowały się ubiegać o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantycki. Polska jako jeden z pierwszych krajów wyraziła zgodę na rozszerzenie organizacji i to właśnie w Gdyni na pokładzie ORP Kościuszko Prezydent RP podpisał ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, które od 24 lat jest dla Polski fundamentem bezpieczeństwa.

 

Fot. Mateusz Dietrich

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia