fbpx
sobota, 26 11 2022 21:01

Nowa inwestycja w AMW

Napisał

W czwartek, 24 listopada br., miała miejsce uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego budynku wielofunkcyjnego w AMW.

 

Podpisy pod aktem złożyli Jakub Mykowski, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON oraz rektor-komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście - przedstawiciele MON, MW, Miasta Gdyni. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Mirbud. Szacowany koszt to ponad 114 mln zł, a środki przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej. Za projekt odpowiedzialna jest gdyńska pracownia architektoniczna Kowalski Architekci Sp.z o.o.

 

Budynek stanie w północno-zachodniej części już istniejącego kompleksu AMW. Obok Sea Towers, obiekt będzie jednym z dominujących i charakterystycznych punktów w Gdyni. W budynku znajdzie się stołówka i kuchnia z możliwością żywienia całodziennego do 300 osób, 6 sal wykładowych na 50 osób oraz audytorium na 70 osób, 100 pokoi jedno i 50 pokoi dwuosobowych dla podchorążych ostatnich roczników i kadry Sił Zbrojnych RP oraz 4 sale szkoleniowe.

 

Jak podkreślił kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht: To część planu, który realizujemy i potrzeb resortu obrony narodowej. Kształcimy podchorążych nie tylko dla Marynarki Wojennej, ale też wszystkich innych rodzajów sił zbrojnych. Ten budynek to nie tylko pokoje dla studentów, ale równie ważna z naszego punktu widzenia stołówka, dotychczasowa pracuje praktycznie na dwie zmiany. W budynku będzie również dodatkowa siłownia i sale dydaktyczne. Jednym z najbardziej istotnych elementów będzie również sala konferencyjna i mesa oficerska na ostatnim piętrze, ze szklaną ścianą, z widokiem na zatokę.

 

Jak dodał Tomasz Sałata, członek zarządu spółki Mirbud, generalnego wykonawcy projektu: będzie to kolejna architektoniczna ikona Gdyni. Ten projekt naprawdę budzi podziw ze względu na swoją nowoczesną bryłę, nowatorskie wykończenie, dużą ilość szkła i dużą ilość zieleni, zaprojektowaną wewnątrz budynku, która będzie widoczna przez to szkło. Ten 13-kondygancyjny obiekt będzie widoczny dla każdej jednostki wpływającej do portu w Gdyni, bo stanie w jednym z najwyższych miejsc i będzie stanowił wizytówkę miasta. Początkowe prace budowlane są już realizowane, więc myślę, że praktycznie cała konstrukcja budynku stanie w przyszłym roku.

 

Wejście do budynku znajduje się od strony południowej, z podcienia pod główną aulą konferencyjną. W przyziemiu (poziom 0) oprócz głównego wejścia znajduje się stołówka (104 miejsca) i jej zaplecze kuchenno-magazynowe. Z holu wejściowego na poziom wyższy prowadzą schody oraz windy, w tym jedna panoramiczna – z przeszkloną kabiną, z której podczas jazdy roztacza się widok na wschód – na morze. Windy te prowadzą na kolejne kondygnacje i docelowo na najwyższy poziom z salą konferencyjno-szkoleniową i mesą.

 • poziom 0 – wejście główne, hol wejściowy, strefa żywieniowa z zapleczem
 • poziom 1 – sale szkoleniowe i konferencyjne – razem 7 sal dla ~280 osób (główna aula konferencyjna – 2 poziomy)
 • poziomy 2, 3, 4, 5 – pokoje zakwaterowania studentów – łącznie dla 100 osób
 • poziomy 6, 7, 8, 9, 10 – jednoosobowe pokoje dla uczestników kursów – łącznie dla 100 osób
 • poziom 11 – specjalna sala konferencyjna i pomieszczenia ćwiczeń fizycznych ze stanowiskami aktywnej rekreacji dla zakwaterowanych
 • poziom 12 - mesa z tarasami widokowymi (48 osób).

Układ funkcjonalny pozwala na korzystanie z obiektu w tym samym czasie przez studentów zamieszkałych w części zakwaterowania i przez uczestników kursów. Na każdej kondygnacji zaprojektowano pomieszczenia magazynowo–techniczne. Na co drugiej pomieszczenia pralni i suszarni oraz świetlice TV oraz pomieszczenia pracy zespołowej lub umożliwiające zdalne nauczanie. 

Sale konferencyjne/wykładowe:

 • poziom 1 – 7 sal:

główna aula konferencyjna – 2 poziomy (70 osób)

2 sale ~ 48 osób

2 sale ~ 30 osób

2 sale ~ 28 osób

 • poziom 11 – 1 sala (54 osoby).

Bilans powierzchni budynku:

 • powierzchnia zabudowy   1.116,60 m² – budynek 1.1081,0 + trafostacja z przylegającą obudową czerpni 84,97 m²
 • powierzchnia całkowita budynku  13.389,2 m²
 • kubatura brutto  48.099,00 m³.    

Fot. Z.Golab, J. Steinborn, Kowalski Architekci Sp.z o.o.

Galeria: K.Miłosz https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/4591-wmurowanie-aktu-erekcyjnego-budynku-wielofunkcyjnego-amw-24-11-2022

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia