fbpx
niedziela, 18 09 2022 18:26

Nowa książka autorstwa wiceadmirała rez. dr. hab. Stanisława Zarychty

Napisał

Z okazji 100. rocznicy utworzenia Akademii Marynarki Wojennej  wydano nową, wyjątkową i wartościową książkę autorstwa
wiceadmirała rez. dr. hab. Stanisława Zarychty pt.:
„Dokumenty doktrynalne kształtujące politykę Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

 

Dokumenty doktrynalne są oficjalnymi dokumentami określającymi główne cechy nowego środowiska bezpieczeństwa, cel i podstawowe zadania NATO w zakresie bezpieczeństwa. Zawierają ponadto wytyczne dotyczące transformacji i adaptacji natowskich sił zbrojnych. Opracowane dokumenty doktrynalne (koncepcje strategiczne, strategiczne zalecenia i wytyczne, środki implementacji koncepcji strategicznych, wszechstronne wytyczne polityczne i ministerialne, dokumenty uzupełniające, raporty i oświadczenia) są wiarygodną deklaracją celów sojuszniczych i zapewniają najwyższy poziom wytycznych dotyczących środków politycznych i wojskowych, które mają zostać użyte do osiągnięcia tych celów. Dokumenty te stanowią podstawę wdrażania polityki NATO jako całości.

 

Przedstawiona monografia stanowi przegląd najważniejszych dokumentów oraz inicjatyw, które były i są realizowane przez NATO. W porządku chronologicznym i tematycznym przedstawiono dokumenty, które dla polityków i dowódców były wskazówkami w ich codziennej działalności. Monografia znacząco poszerza wiedzę o dokumentach doktrynalnych, które autor zaprezentował w publikacji „Doktryny i strategie NATO 1949–2013” wydanej w 2014 roku.

 

W załącznikach monografii przedstawiono dokumenty, które uzupełniały lub wchodziły w skład koncepcji strategicznych okresu zimnej wojny. Dokładne przestudiowanie w języku polskim tych dokumentów pozwoli Czytelnikowi zrozumieć główne założenia oraz wytyczne, które wpływały na rozwój i transformację Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Recenzowana monografia naukowa, objętość s. 453. Wydawca: Akademia Marynarki Wojennej. Rok wydania: 2022, objętość: s. 454, format B5; okładka miękka, foliowana

Zapraszamy do lektury.

 

Wydawnictwo Akademickie:

https://www.amw.gdynia.pl/index.php/uczelnia/wydawnictwo-akademickie/item/

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia