ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONFERENCJI
czwartek, 23 lipiec 2020 12:16

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONFERENCJI

Po raz piąty Akademia Marynarki Wojennej jest współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej historii Stanisławowa i Ziemi Stanisławowskiej, która odbywa się co roku w Iwano-Frankiwsku. Tematem przewodnim konferencji będzie „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska jako obszar współpracy między narodami w 100-lecie sojuszu Piłsudski – Petlura”. Konferencja odbywać się będzie w dniach 11-12 września 2020 roku w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Dla chętnych będzie możliwy udział on-line. Organizatorzy zastrzegają, że ze względu na sytuację epidemiologiczną, może zajść konieczność przeprowadzania konferencji wyłącznie w trybie on-line. O wszystkich zmianach i wymogach będziemy na bieżąco informować.

Wybór tematu organizatorzy powiązali z przypadającą na 2020 rok 100-tną rocznicą umowy warszawskiej – międzynarodowej umowy zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową, zawartą w kwietniu 1920 roku w Warszawie, zgodnie z którą m.in. Polska udzielała wojskowej pomocy Ukraińcom, walczącym z bolszewicką Rosją. Pierwsza wojna światowa przyniosła zmiany na mapie Europy, które zostały potwierdzone w traktatach pokojowych. Od jesieni 1919 roku pomiędzy stroną polską, a ukraińską prowadzone były rozmowy, które zostały zwieńczone podpisaniem umowy warszawskiej, początkującej współpracę polityczną i wojskową między obydwoma krajami. Sojusz stwarzał realną szansę na przetrwanie samodzielnego państwa dla narodu ukraińskiego. Postanowienia umowy warszawskiej anulował Traktat Ryski, zawarty pomiędzy Rosją bolszewicką, a Polską, w którym strona polska wycofała uznanie Ukraińskiej Republice Ludowej. Losy wojny z „czerwoną” Rosją były okrutne dla strony ukraińskiej, której niedane było zaistnieć wśród narodów europejskich w granicach własnego suwerennego państwa. Umowa warszawska jest jednak przykładem pragmatycznego myślenia, które mogło się przełożyć – gdyby nie słabość polityczna, wojskowa, a zwłaszcza gospodarcza odradzającego się państwa polskiego – na współpracę pomiędzy dwoma narodami, stać się płaszczyzną wyjścia do działania dla pokojowego współistnienia.

Organizatorzy konferencji chcą inicjować nowe i kontynuować dotychczas prowadzone badania naukowe, mające upowszechniać wielonarodowościową historię Stanisławowa oraz całego regionu. Obchody stulecia umowy warszawskiej z 1920 roku dają niezbywalną szansę na międzynarodową dyskusję o tym, co przez stulecia łączyło społeczności na obecnej Ziemi Stanisławowskiej (Pokuciu). Może to być pomocne dla tworzenia płaszczyzny współpracy między naszymi narodami w dniu dzisiejszym oraz w przyszłości.

Zgłoszenia do udziału oraz tematy referatów wraz z krótkim streszczeniem prosimy wysyłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w nieprzekraczalnym terminie do 23 sierpnia 2020 roku. Prosimy o podanie następujących informacji: imię i nazwisko autora/ autorów; stopień naukowy, stanowisko; miejsce pracy: instytucja, miejscowość, kraj; dane kontaktowe (adres, e-mail, telefon); oraz przesłanie do 17 października 2020 roku tekstu publikacji. Zasady technicznego opracowania tekstu [pobierz]. Języki publikacji: polski, ukraiński lub angielski. Wymagania techniczne są jednakowe dla wszystkich.

Warunkiem opublikowania przesłanych tekstów jest udział w konferencji (osobisty lub on-line) oraz uzyskanie pozytywnych recenzji naukowych w procesie weryfikacji jakości tekstów. Uczestnikom spoza Iwano-Frankiwska możemy zapewnić bezpłatne zakwaterowanie w hotelu lub akademiku Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka.
W zgłoszeniu prosimy o zaznaczenie potrzeby noclegów. Zastrzegamy jednak, że możliwość zapewnienia noclegów uzależniona będzie od bieżącej sytuacji epidemiologicznej.
Szczegółowy harmonogram obrad zostanie podany do wiadomości po opracowaniu zgłoszeń.

Organizatorzy:
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Współpraca:
Naukowa Biblioteka Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka

Projekt współfinansowany ze środków Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia