JAK POWSTAJĄ PRZYŁBICE - FILM
poniedziałek, 06 kwiecień 2020 14:01

JAK POWSTAJĄ PRZYŁBICE - FILM

Jak powstają przyłbice ochronne w Akademii Marynarki Wojennej? Jak wygląda proces ich produkcji? Na te pytania odpowiadamy w krótkim filmie, który stworzył podchorąży – student wojskowy Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia wyprodukowała już prawie 250 przyłbic ochronnych, które sukcesywnie przeznacza dla personelu medycznego w szpitalach, przychodniach lekarskich, ale i nie tylko.

 

Uczelnia przystąpiła do akcji www.drukarzedlaszpitali.pl  25 marca i od tej pory 24h na dobę rozpoczęła się produkcja elementów do przyłbic. Na początku uruchomiono 4 drukarki 3D, które wytwarzają poszczególne części. Teraz do aukcji w uczelni przyłączyła się również grupa wolontariuszy. I tak Grzegorz Rompa absolwent AMW pożyczył swoją drukarkę 3D. Kolejny wolontariusz to Grzegorz Talar, który drukuje dla nas elementy. Jest absolwentem Zarządzania i Inżynierii Produkcji na AGH w Krakowie. Jego projekt inżynierski pokazywał zastosowanie druku 3D w przemyśle. Obecnie student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Gdańskim. Najmłodszy wolontariusz to 15-letni Marceli Garstka, który drukuje dla uczelni elementy. Na co dzień jest uczniem X LO w Gdyni, wśród jego zainteresowań znajdziemy oczywiście projektowanie i druk 3d, ale także windsurfing, rysowanie i strzelectwo. Sam o sobie mówi „z drukiem 3d zapoznałem się około 5 lat temu, już wtedy moje projekty były bardzo dobre jak na zerowe doświadczenie. Rok temu dostałem się na ponad 3 tygodniowe warsztaty techniczne, gdzie nauczyłem się między innymi obsługi drukarek oraz dowiedziałem się jak projektować profesjonalnie . W tym samym roku zacząłem pomagać innym ludziom między innymi poprzez wolontariaty zatem możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym jest przyjemnym zajęciem”.  

Po wydruku elementów przyłbice są składane przez podchorążych w Laboratorium Podstaw Techniki. Warto zaznaczyć, że bezpłatnie szyby do przyłbic dostarcza  firma Plastic Display z Tczewa. Natomiast materiały do druku finansuje Akademia Marynarki Wojennej oraz co ważne uruchomiona została zbiórka pieniędzy wśród społeczności akademickiej, gdzie już uzbierało się ponad 10 tysięcy złotych.  Część osób przekazuje materiały w naturze, co oczywiście też ma sporą wartość.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia