XIX ŚWIATOWE IGRZYSKA POLONIJNE
wtorek, 16 lipiec 2019 12:19

XIX ŚWIATOWE IGRZYSKA POLONIJNE

 logo color S  LOGO AMW  gdynia sport logo

 

XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbędą się po raz pierwszy w Gdyni w dniach 27 lipca – 3 sierpnia 2019. Igrzyska zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. W tym roku udział weźmie ponad 1000 uczestników z blisko 30 krajów. Mecenasem Igrzysk jest Senat RP i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami strategicznymi są: Miasto Gdynia oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Organizatorem wszystkich dyscyplin będzie Akademia Marynarki Wojennej, z których na 22 7 rozegranych zostanie na obiektach uczelni. Zawody odbywać się będą także na terenie Gdyńskiego Centrum Sportowego oraz w Redzie, Rumii i Tokarach. Ceremonie Medalowe odbędą się na ORP „Błyskawica”. Uroczysta Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbędzie się w dniu 27 lipca na Placu Apelowym Akademii Marynarki Wojennej i będzie na żywo transmitowana przez TVP Polonia.

 - Jesteśmy dumni, że nasze miasto będzie gospodarzem igrzysk. Gdynia to sport, a sport to Gdynia. Te pojęcia nieodłącznie kroczą tą samą drogą od wielu lat. Liczne wydarzenia organizowane w mieście z morza i marzeń są na to najznamienitszym dowodem – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

- Gdynia tętni energią generowaną przez uśmiechniętych mieszkańców i spragnionych wrażeń gości. Stale podnoszony jest poziom sportowy i wyznaczane trendy – zauważa wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk. I dodaje: - Nikogo nie powinno więc dziwić, że Gdynia uchodzi za najszczęśliwsze miasto w Polsce. Wspaniałe położenie, nadmorski klimat, wszechobecna zieleń i czyste powietrze to nasze naturalne bogactwa. Dlatego też to miasto non stop tętni energią uśmiechniętych mieszkańców i spragnionych wrażeń gości.

Igrzyska Polonijne organizowane są przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska od niemal 29 lat (naprzemiennie w latach parzystych odbywają się Światowe Zimowe Igrzyska, a w latach nieparzystych Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – na wzór Igrzysk Olimpijskich), wydarzenie to gromadzi sportową Polonię z całego świata. Jest to niebywała okazja do współzawodnictwa, sprawdzenia poziomu sportowego, kreowania zdrowego stylu życia, ale także wymiany pozytywnych doświadczeń pomiędzy Polakami mieszkającymi na całym świecie. Rywalizacji sportowej towarzyszy zawsze bogaty program kulturalny oraz imprezy dodatkowe.

 

Członkowie Komitetu Honorowego XIX Światowych Igrzysk Polonijnych:

Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP

Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki

Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej

Marek Gróbarczyk– Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski

Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego

Wojciech Szczurek – Prezydent Miasta Gdyni

Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht – Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Prof. dr hab. Janusz Zarębski – Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. Dr Hab. Waldemar Moska – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Bp Wiesław Lechowicz – Delegat Kep Ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Teresa Berezowski – Przewodnicząca Rady Polonii Świata

Tadeusz Adam Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

 

Dyscypliny XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Gdynia 2019:

 1. Badminton
 2. Bieg Na 5 Km
 3. Brydż
 4. Ergometry
 5. Futsal
 6. Golf
 7. Kolarstwo MTB
 8. Koszykówka
 9. Lekkoatletyka (konkurencje biegowe i techniczne tj. skok w dal, skok wzwyż, rzut ciężarkiem, pchnięcie kulą, rzut oszczepem)
 10. Nordic Walking
 11. Pływanie
 12. Siatkówka Plażowa
 13. Strzelectwo
 14. Szachy
 15. Tenis Stołowy
 16. Tenis Ziemny
 17. Turniej Piłki Nożnej Imienia Marszałka Macieja Płażyńskiego
 18. Piłka Ręczna
 19. Piłka Siatkowa
 20. Ringo
 21. Festyn Dziecięcy
 22. Turniej Rodzinny

Więcej informacji na temat igrzysk znajdziecie Państwo na stronie: http://igrzyskaletnie2019.wspolnotapolska.org.pl/

 

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest największą w Polsce organizacją wspierającą Rodaków mieszkających poza granicami kraju. Propagowanie polskości poprzez działania aktywizujące, a jednocześnie promocja sportu są jednymi z naszych nadrzędnych celów statutowych, dlatego od wielu lat dokładamy wszelkich starań w działaniach na rzecz integracji Polonii i Polaków mieszkających poza krajem, krzewieniu wśród nich polskości, dbałości o zdrowy styl życia i kondycję fizyczną. Wśród projektów realizowanych przez SWP ogromnie ważne miejsce zajmują działania dotyczące aktywności sportowej. Światowe Igrzyska Polonijne to największa impreza sportowa organizowana dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Powstaje we współpracy z Senatem RP, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz polskimi samorządami

i organizacjami polonijnymi z całego świata.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci studentów wojskowych

i cywilnych oraz kadry marynarskie. Akademia Marynarki Wojennej stanowi zaplecze naukowo-badawcze morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jej działalność naukowo-badawcza jest ściśle związana z potrzebami MW RP oraz procesem technicznej modernizacji okrętów, uzbrojenia i sprzętu. Szeroki profil badań prowadzonych w ostatnim okresie sprawia, że uzyskiwane rezultaty, mające często uniwersalny i unikalny charakter, znajdują swoje zastosowanie w gospodarce morskiej, przemyśle i ochronie środowiska. W sferze działalności dydaktycznej uczelnia oferuje studentom wojskowym 5 kierunków, w tym 6 specjalności: nawigację, mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę (2 specjalności: eksploatacja systemów uzbrojenia morskiego oraz prace podwodne), informatykę i systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Studenci cywilni mają z kolei do wyboru: nawigację, informatykę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, mechatronikę, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, stosunki międzynarodowe, pedagogikę oraz jedyne w Polsce kierunki – systemy informacyjne w bezpieczeństwie, bezpieczeństwo morskie państwa, wojsko w systemie służb publicznych.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia