AMW współorganizatorem ćwiczenia Konsorcjum Partnerstwa dla Pokoju
czwartek, 11 lipiec 2019 07:37

AMW współorganizatorem ćwiczenia Konsorcjum Partnerstwa dla Pokoju

W dniu 15 lipca 2019 r. w Audytorium A im. kmdr. prof. Józefa Urbańskiego Akademii Marynarki Wojennej rozpocznie się 3 dniowe ćwiczenie Combating Terrorism Working Group (CTWG) PfP Konsortium nt.: „North Africa Regional Tabletop Exercise:  Foreign Terrorist Fighter Networks – Threats, Challenges, and Responses”, którego organizatorem jest PfP Consortium of Defense Academies and Security Studies Institutes oraz George C. Marshall European Center for Security Studies mających swoją siedzibę w Garmisch-Partenkirchen, Niemcy. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Podstawą do przeprowadzenia ćwiczenia są zagrożenia wynikające z sukcesywnie zmniejszającego się terytorium Daesh (pejoratywne określenie Państwa Islamskiego) i swobodą przemieszczania się ludności w Iraku i Syrii. Kraje bliskie i oddalone od obszaru walk stają przed rosnącą obawą związaną z powrotem i przenikaniem zagranicznych bojowników terrorystycznych. Innym zagrożeniem dla bezpieczeństwa regionu, jest sytuacja w Afryce Północnej i Sahel (region geograficzny w Afryce, obejmujący tereny wzdłuż południowych obrzeży Sahary i północnych obrzeży bardziej wilgotnego Sudanu) wynikające z bliskości trwających konfliktów regionalnych, w których wiele organizacji terrorystycznych, w tym oddziały i odłamy Daesh i Al-Kaidy widzą możliwość realizacji swoich celów służących dalszej destabilizacji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego. Przeciwdziałanie tym rosnącym zagrożeniom o charakterze transnarodowym wymaga skutecznego zapewnienia bezpieczeństwa granic, wymiany informacji, współpracy między agencjami i interoperacyjności, a także współpracy międzynarodowej, w tym ogólnego i kompleksowego podejścia do walki z terroryzmem w sektorze bezpieczeństwa.

Celem zaplanowanego w AMW przedsięwzięcia jest przeprowadzenie ćwiczenia CTWG typu table-top exercise (TTX). TTX ma na celu zidentyfikowanie luk w obecnych strategiach walki z terroryzmem i istniejących planach działania, opracowanie zaleceń pozwalających na rozwiązanie zidentyfikowanych problemów oraz rozpowszechnieniu najlepszych praktyk wśród specjalistów walki z terroryzmem z Europy, Ameryki Północnej, Afryki Północnej i Azji. W wydarzeniu weźmie udział 62 ekspertów z 24 państw.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia