Pierwsze bezzałogowe przejście jednostki nawodnej przez Kanał Angielski
wtorek, 14 maj 2019 12:00

Pierwsze bezzałogowe przejście jednostki nawodnej przez Kanał Angielski

Pierwsze bezzałogowe przejście jednostki nawodnej przez najbardziej uczęszczaną trasę żeglugową świata zakończyło się sukcesem. To kolejny krok na drodze do autonomicznych statków. Stało się to w momencie kiedy w ubiegłym tygodniu do portu powróciła USV Maxlimer, prototypowa jednostka klasy SEA-KIT. Odbyła ona rejs z Tollesbury w Wielkiej Brytanii do Ostendy w Belgii i z powrotem. Przejście SEA-KITA było kontrolowane tylko i wyłącznie przez operatorów z lądu, którzy w oparciu o satelitarne systemy komunikacyjne prowadzili z lądowego stanowiska operatora wachtę morską, łącznie z pełną oceną sytuacji nawigacyjnej i manewrami antykolizyjnymi.

W przygotowaniu i realizacji przejścia brała udział kpt. mar. Karolina Zwolak z Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej, zbierając dane nawigacyjne na przejściu jednostki, które zostaną wykorzystane do dalszych prac z zakresu rozwoju technologii autonomii jednostek i bezpieczeństwa żeglugi statków bezzałogowych i autonomicznych.

Więcej doniesień medialnych o rejsie można znaleźć tutaj:

https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-48216966
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7014225/A-remote-controlled-cargo-ship-carried-British-oysters-Belgium-world-first.html

SEA-KIT to ponad 11-metrowa jednostka, zbudowana pod kątem udziału w konkursie Shell Ocean Discovery XPRIZE przez drużynę GEBCO-NF Alumni jako bezzałogowy statek hydrograficzny, współpracujący z autonomicznym pojazdem podwodnym typu Hugin. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.gebco-nf.com/ oraz http://www.sea-kit.com/.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia