fbpx
środa, 28 11 2018 14:03

Biegowy Szlem Komandosa 2018

Napisał

W dniu 24 listopada w Lublińcu (woj. Śląskie) reprezentacja Akademii wzięła udział w Maratonie Komandosa. W kategorii szkolnictwo wojskowe 4. miejsce zajął pchor. Hubert Kupis, a wśród pań podchorążych zwyciężyła pchor. Kinga Tomaszewska. Maraton zakończył cały roczny cykl ciężkich biegów mundurowych wchodzących w skład tzw. Szlema Komandosa.

Niebywałym osiągnięciem dla każdego biegacza jest już samo ukończenie poszczególnych jego etapów, a co dopiero całego cyklu i to w jednym roku, do czego potrzeba dużego nakładu czasu, sił i zdrowia, a także sporej ilości wyrzeczeń, natomiast nasi reprezentanci osiągnęli do tego świetne wyniki w klasyfikacji generalnej. Obejmuje ona łączny czas 6 startów: mundurowego szlemu biegów z 10-kilogramowym plecakiem: Ćwierćmaratonu (10,55 km w styczniu w Czarnem), Półmaratonu (21,095 km w lutym w Warszawie), Maratonu (42,195 km w listopadzie w Lublińcu) oraz Setki Komandosa (101,5 km w marcu w Lublińcu), a także lublinieckich Biegu o nóż komandosa (10 km w październiku) oraz Biegu Katorżnika (11,5 km w sierpniu).

W tegorocznej klasyfikacji generalnej tego Wielkiego Szlema Biegowego bardzo wysokie 5. miejsce zajął student trzeciego roku mechatroniki st. mat pchor. Hubert Kupis, natomiast tuż za nim, na miejscu 7. uplasował się tegoroczny absolwent ppor. mar. Roman Błoński. Wśród kobiet czołowe – drugie miejsce w ogólnokrajowej rywalizacji zajęła studentka piątego roku nawigacji bsm. pchor. Kinga Tomaszewska, która stała się jednocześnie pierwszą panią podchorąży w historii, która ukończyła te biegowe wyzwanie!

Krótko podsumowując podchorążowie zapewniają, że „na tym z pewnością nie zakończyli swoich sportowych zmagań i reprezentowania marynarskiego munduru na zawodach w całym kraju”, a korzystając z możliwości pragną „szczególnie podziękować przełożonym każdego szczebla za stwarzanie warunków do trenowania i wyjazdów na wydarzenia sportowe, dzięki czemu istnieje możliwość pełnego pogodzenia tego z licznymi obowiązkami służbowymi”.

Naszym zawodnikom składamy wyrazy uznania i serdecznie gratulujemy! Zapraszamy również całe środowisko akademickie do naśladowania naszych podchorążych oraz udziału w tego typu wydarzeniach sportowych już od początku przyszłego roku.