Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

OKRĘT PODWODNY STANIE PRZED AKADEMIĄ MARYNARKI WOJENNEJ

2011-12-16 09:26:27
Na terenie Akademii Marynarki Wojennej stanie okręt podwodny typu Kobben. Uczelnia chce przeznaczyć jednostkę dla swoich naukowców na wyposażone w symulatory laboratorium. W środę, 14 grudnia, ze Stoczni Marynarki Wojennej ruszył transport obiektu o wadze 370 ton, długości 45,5 metra, szerokości 4,6 metra i wysokości 8,9 metra. Przewidywany termin posadowienia jednostki na podstawach przy uczelni to 17 grudnia. Obecnie okręt podwodny znajduje się w Porcie Wojennym Gdynia i dziś ruszy drogą lądową do AMW.

Zainteresowane media zapraszamy w sobotę, 17 grudnia, godz. 8:00 przed bramę Portu Wojennego Gdynia. W tym czasie ruszy transport okrętu przez Rondo Bitwy pod Oliwą do miejsca posadowienia na terenie AMW.


Transport tak dużego obiektu to bardzo skomplikowana logistycznie i technicznie operacja. Wszystko rozpoczęło się od zadokowania okrętu na specjalny ponton. Następnie ponton z okrętem na pokładzie przepłynął do Portu Wojennego i został zacumowany przy nabrzeżu. Kolejny etap to wyciągnięcie okrętu podwodnego na ląd i transport dalej już drogą lądową do Akademii Marynarki Wojennej. Na lądzie transport zabezpieczy system samopoziomujących się siłowników hydraulicznych. Okręt przemieszczać się będzie po przygotowanym specjalnie torze jezdnym ułożonym na drodze tymczasowej, wykonanej z płyt drogowych. W trakcie przejazdu droga będzie przygotowywana i usuwana metodą krokową, czyli jednorazowo zajęty będzie odcinek nieprzekraczający 200 metrów. W momencie kiedy okręt przekroczy bramę Portu Wojennego zostanie zamknięte Rondo Bitwy pod Oliwą. Zamknięcie ruchu planowane jest na piątego, 16 grudnia w godzinach wieczornych. Natomiast umieszczenie Kobbena na podstawach przy uczelni ma nastąpić dzień później, w sobotę, 17 grudnia. Transportem zajmuje się Portowy Zakład Techniczny S.A., a kierownikiem tego przedsięwzięcia jest inż. Lech Kuchnowski.

Głównym przeznaczeniem okrętu podwodnego Akademii Marynarki Wojennej będzie zadanie naukowe. Uczelnia pozyskała jednostkę pod koniec 2005 roku. Okręt przeszedł prace obejmujące konserwację zewnętrznego kadłuba (piaskowanie i malowanie) oraz czyszczenie i odgazowanie zbiorników paliwa, olejowych i ściekowych. Od maja 2011 roku realizowana jest inwestycja, której przedmiotem jest przystosowanie kadłuba okrętu podwodnego t. Kobben do pełnienia funkcji laboratorium wraz z posadowieniem go na terenie AMW. Przedsięwzięcie obejmuje cały szereg prac, począwszy od usunięcia zbędnego balastu i wyposażenia okrętu, poprzez czyszczenie i malowanie kadłuba zewnętrznego, aż do wykonania systemów ogólnookrętowych (elektrycznego, przeciwpożarowego, klimatyzacji, sanitarnego). Po zakończeniu inwestycji wewnątrz kadłuba okrętu zbudowane zostaną specjalistyczne laboratoria obejmujące, miedzy innymi:
  • laboratorium nawigacji podwodnej,
  • laboratorium uzbrojenia torpedowego,
  • laboratorium siłowni okrętowych,
  • inne stanowiska badawcze, np. obrony przeciwawaryjnej.
Powyższe laboratoria będą zintegrowane z istniejącymi i budowanymi w AMW symulatorami, a głównie z Zespołem Morskich Symulatorów Nawigacyjno-Manewrowych Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej. Oprócz prowadzenia badań naukowych, prac rozwojowych i działalności dydaktycznej jednostka będzie wykorzystywana do promowania problematyki morskiej i zadań popularnonaukowych, a także możliwe jest udostępnianie zainteresowanym ośrodkom badawczym i uczelniom.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z operacji transportu.

Lista aktualności

« lista miesięcy

WU 


Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl