Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

NARODOWE ŚWIĘTO ARABII SAUDYJSKIEJ

2017-09-25 10:39:17
W dniu 25 września 2017 r. o godz. 08:00 cały stan osobowy AMW uczestniczył w uroczystym apelu z okazji Narodowego Dnia Arabii Saudyjskiej. W celu uczczenia Narodowego Święta Arabii Saudyjskiej podniesiona została flaga Arabii Saudyjskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej, odegrane zostały hymny państwowe, jak również odczytany został rozkaz okolicznościowy. Słowa uznania dla saudyjskich podchorążych skierował Rektor-Komendant.

W dniu 23 września Arabia Saudyjska obchodziła swoje Narodowe Święto Niepodległości. Fakt ten jest doskonałą okazją do przybliżenia historii tego kraju.
Pierwsze organizmy państwowe na Półwyspie Arabskim powstały na przełomie VIII i VII w. p.n.e. natomiast formy państwowości pojawiły się dziesięć wieków później. Wcześniej panował ustrój plemienny oparty na więzach krwi i poczuciu solidarności plemiennej. W tym okresie rozwinęły się nieliczne miasta: Mekka i Medyna. W VII w. na Półwyspie Arabskim pojawiła się nowa religia monoteistyczna – islam. Ok. 610 roku prorok Mahomet doznał pierwszego objawienia Koranu. Po śmierci Mahometa, jego uczniowie poszerzyli granice muzułmańskiego państwa poza Arabię, podbijając ogromne obszary w ciągu kilku dekad od Półwyspu Iberyjskiego na zachodzie do Pakistanu na wschodzie.
W ciągu następnych wieków wyłoniły się różne księstwa – emiraty, a większość
z nich do XIV w. było kontrolowanych przez sułtanów tureckich. W 1922 roku Arabia Saudyjska zawarła umowę o granicach z Irakiem i Kuwejtem. W dniu 23 września 1932 roku nastąpiło zjednoczenia państwa, a kraj zmienił nazwę na Królestwo Arabii Saudyjskiej.
W tym czasie król rozpoczął budowę państwa religijnego, opartego
o prawo islamskie - szariat. Lata 80. przyniosły duży wzrost gospodarczy wynikający z wykorzystania dochodów z ropy naftowej. Od 2015 roku władzę sprawuje Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud.
Narodowe Święto Arabii Saudyjskiej, po raz pierwszy jest obchodzone w sposób szczególny w Akademii Marynarki Wojennej, gdyż studia wojskowe w roku akademickim 2016/17 rozpoczęło 15 podchorążych z tego kraju. Pomimo różnic między naszymi państwami, łączy nas miłość do morza i ojczyzny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl