Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

95 LAT AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ

2017-06-26 14:01:06
W piątek 23 czerwca, w Toruniu, Akademia Marynarki Wojennej obchodziła Jubileusz 95-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Pododdziały uczelni wzięły udział w mszy świętej, a następnie przemaszerowały ulicami Starego Miasta na Bulwar Filadelfijski, gdzie odbył się uroczysty apel połączony z apelem pamięci. Podczas uroczystości Akademii Marynarki Wojennej i Rektorowi-Komendantowi nadano najwyższe odznaczenie Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – Order Honorowy. Następnie na Rynku Staromiejskim Kompania Reprezentacyjna wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną MW RP wykonały pokaz musztry paradnej. Wieczorem natomiast, w Piernikowej Alei Gwiazd wystąpił zespół wokalny AMW „Panna Wodna”.


Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod toruńskimi pomnikami marszałka J. Piłsudskiego oraz generała J. Hallera, który dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Po mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny, która odprawiona została w intencji uczelni, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Kopernika.
Na miejscu uroczystości, przy pomniku – kotwicy upamiętniającym powstanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, Rektor-Komendant AMW słowa uznania skierował do całej społeczności akademickiej, wybitnych specjalistów, naukowców, nauczycieli, wychowawców i studentów, życząc wiele radości i pomyślności w życiu osobistym, sukcesów i spełnienia marzeń. Niech przesłanie „AMOR PATRIE SUPREMA LEX”, czyli „Miłość ojczyzny najwyższym prawem” towarzyszy Wam każdego dnia – dodał kmdr prof. Tomasz Szubrycht. W trakcie przemówienia, prezydent Torunia Michał Zaleski zaznaczył, że w Toruniu jako kolebce tej formacji zawsze pamięta się o marynarzach i przy każdej okazji podkreśla się znaczenie tego, że właśnie tutaj zaczęła funkcjonować Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. A trwający Rok Rzeki Wisły jest szczególną okazją do podkreślenia związków Torunia z morzem. Prezydent Torunia przekazał Rektorowi – Komendantowi AMW miniaturę toruńskiego astrolabium i pamiątkową grafikę z wizerunkiem kotwicy – symbolu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
Podczas uroczystego apelu Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte oraz rektor-komendant AMW kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht zostali wyróżnieni Orderem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP zostali wyróżnieni: prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zaleski oraz przewodniczący Rady Miasta Pan Marcin Czyżniewski. Wyróżnienia wręczył prezes zarządu krajowego Związku Piłsudczyków RP – towarzystwo pamięci Józefa Piłsudskiego gen. związku Władysław Stanisław Śliwa.
W uroczystości, udział wzięły również delegacje zagraniczne z rumuńskiej AMW na czele rektorem komandorem Oktawianem Tarabutą i bułgarskiej AMW na czele z zastępcą komendanta komandorem Svetosławem Dimitranowem.
Po głównych uroczystościach, wieczorem na Rynku Staromiejskim wystąpił zespół „Panna Wodna”, który wykonał prapremierowo całość cyklu „ Pieśni Marynarskich”. Jest to zbiór 12 utworów do słów Janiny Gilowej, opartych na znanych motywach szantowych, którego wydanie przerwał wybuch II Wojny Światowej. Znaleziona w ruinach drukarni doczekała się wydania w niewielkiej ilości sztuk i dzięki Lidze Morskiej i Kolonialnej szczęśliwie przetrwała do dnia dzisiejszego. W roli akompaniatora, który dokonał też autorskiej aranżacji tych utworów, usłyszeliśmy przy fortepianie Artura Sychowskiego – wybitnie uzdolnionego muzyka młodego pokolenia. Na skrzypcach oraz innych dodatkowych instrumentach perkusyjnych zagrały także wokalistki z zespołu, a o odpowiednią, wprowadzającą w morski klimat atmosferę zadbała, w roli konferansjera , Ewelina Kuc. Zespół wokalny AMW „Panna Wodna” wystąpił w składzie: Adela Lewiarz, Karolina Chrzanowska, Ewa Mientke, Anna Grygorowicz, Aleksandra Łasińska. Nazwa Zespołu to symboliczne nawiązanie do nazwy okrętu typu pinka, o tej samej nazwie. Okręt ten wspierał w 1627 roku admiralski galeon w zwycięskiej bitwie pod Oliwą 28 listopada.

Poprzednim razem Akademia Marynarki Wojennej w tak szerokim składzie gościła w Toruniu 5 lat temu przy okazji 90. rocznicy utworzenia. Wtedy zorganizowano w Toruniu obchody Dnia Podchorążego. W tym roku uroczystości jubileuszowe uczelni połączone są z Dniami Morza oraz Dniami Torunia, które miasto rozpocznie świętować 21 czerwca Świętem Muzyki, a zakończy 25 czerwca Festiwalem Teatrów Ulicznych.

Akademia Marynarki Wojennej związana jest z Toruniem od 1 października 1922 roku, kiedy to rozpoczęła się jej historia. To w tym dniu powstała Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej z siedzibą właśnie w Toruniu. OSMW była pierwszą poprzedniczką współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Na początku składała się z jednego wydziału. Pierwszym jej komendantem został komandor porucznik Adam Mohuczy. 19 października 1928 roku Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej stała się Szkołą Podchorążych Marynarki Wojennej (SPMW). Od połowy lat 30-tych SPMW miała trzy wydziały: morski, techniczny i administracyjny. Opracowano nowe programy nauczania odpowiadające wymogom niepełnych wyższych studiów zawodowych. Podjęto też starania o uzyskanie statusu wyższej uczelni zawodowej. II wojna światowa w zasadzie nie przerwała procesu dydaktycznego. Już 23 listopada 1939 roku reaktywowano w Wielkiej Brytanii Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej. Mieściła się w bazie morskiej w Devonport na ORP „Gdynia”, a w 1944 r. została przeniesiona do Okehampton. Naczelny dowódca Wojska Polskiego marszałek Polski Michał Rola-Żymierski 18 stycznia 1946 wydał rozkaz utworzenia wojskowej szkoły morskiej. Tak powstała Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, która 11 czerwca 1955 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej. Uczelnia nieustannie rozwijała się naukowo oraz dydaktycznie i w 65. rocznicę utworzenia OSMW, 1 października 1987 roku WSMW została przemianowana na Akademię Marynarki Wojennej (AMW), która do dziś kultywuje swoje przesłanie „AMOR PATRIAE SUPREMA LEX”, czyli „Miłość Ojczyzny najwyższym prawem”. Obecnie uczelnia składa się z 4 wydziałów: Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Mechaniczno-Elektrycznego, Dowodzenia i Operacji Morskich oraz Nauk Humanistycznych i Społecznych. Akademia kształci studentów wojskowych na 5 kierunkach, w 6 specjalnościach oraz studentów cywilnych na 13 kierunkach. W uczelni kształcą się także słuchacze różnego rodzaju kursów oraz oficerowie WP. AMW proponuje również podwyższanie swoich kwalifikacji na studiach podyplomowych oraz doktoranckich. W roku akademickim 2015/2016 w uczelni kształciło się ponad 7000 studentów, słuchaczy różnego rodzaju kursów, studiów podyplomowych, doktorantów oraz kadry Sił Zbrojnych RP. W październiku 2016 roku naukę rozpoczęło w niej ponad 1000 nowych studentów. Natomiast od 1925 roku kiedy to nastąpiła pierwsza promocja oficerska do dnia dzisiejszego uczelnia wykształciła 4525 absolwentów – oficerów, w tym 96 kobiet.

Dziś to już uczelnia umiędzynarodowiona. Kształci przyszłych oficerów na potrzeby sił morskich Kataru, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Do niej przyjeżdżają na kursy kadry z Ukrainy i Gruzji. Współpracujemy z uczelniami marynarek wojennych z innych krajów, jak chociażby z Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii czy Wielkiej Brytanii. Wymiany studenckie, ale i kadr odbywają się również w ramach programów UE.

AMW Stanowi zaplecze naukowo-badawcze morskiego rodzaju sił zbrojnych. Problematyka badań jest tak dobierana, by służyć kształtowaniu specjalności naukowej uczelni w powiązaniu z planami rozwojowymi Marynarki Wojennej RP oraz procesem technicznej modernizacji okrętów, uzbrojenia i sprzętu.

Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć z uroczystości.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl