Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

PODCHORĄŻOWIE ODBYWAJĄ PRAKTYKI W POLSKIM KONTYNGENCIE WOJSKOWYM CZERNICKI

2017-06-16 14:36:58

Trójka podchorążych Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęła praktyki na ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W najbliższych dniach będą mieli okazję poznać specyfikę funkcjonowania kontyngentu wojskowego oraz stałego zespołu okrętów NATO. Okręt wchodzi w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki i przez ostatnie miesiące realizuje zadania Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. To pierwsza w historii uczelni praktyka, którą podchorążowie odbywają na okręcie będącym w misji.


W ciągu pierwszego tygodnia praktyk w podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej mieli okazję do zapoznania się z wyposażeniem i możliwościami trzech okrętów: jednostką wsparcia działań nurkowych FGS Rottweil, patrolowcem ESPS Meteoro oraz niszczycielem min ESPS Tajo. Codziennie uczestniczą także w przedsięwzięciach sztabu Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 oraz dowództwa kontyngentu. Podchorążowie będą odbywać praktykę do końca wykonywania misji przez okręt.

Przez ostatnie dwa tygodnie marynarze PKW Czernicki uczestniczyli w manewrach sił przeciwminowych pod kryptonimem Spanish Minex 17. W trakcie ćwiczenia wchodzące w skład Zespołu SNMCMG2 okręty z Hiszpanii, Niemiec, Turcji i Włoch (ESPS Tajo, FGS Rottweil, TCG Erdek oraz ITS Alghero) wraz z francuskim niszczycielem min FS Capricorne przeszukały akwen o powierzchni ponad 130 km². Wykorzystując sonary, pojazdy podwodne oraz działania nurków-minerów odnalazły i zidentyfikowały 11 ćwiczebnych min.

Każdy rok studiów w Akademii Marynarki Wojennej kończy się praktykami. To istotny element szkolenia przyszłych oficerów MW RP. Stopień trudności rośnie wraz z latami nauki. Podchorążowie zaczynają od praktyk marynarskich i żeglarskich gdzie poznają podstawy morskiego rzemiosła. Następnie przechodzą do coraz bardziej skomplikowanych sprawdzianów, odbywają praktyki specjalistyczne, uzbrojeniowe – wtedy w praktyce sprawdzają teorię zdobytą w uczelni oraz na symulatorach. Na koniec studiów czekają ich praktyki oficerskie i dowódcze, wtedy mają okazję poznać trudną sztukę kierowania ludźmi.
Zdjęcia pobrane z portalu facebook MW.

Lista aktualności

« lista miesięcy

WU 


Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl