Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

PODSUMOWANIE SZKOLENIA DLA STUDENTÓW GEODEZJI Z PW I UWM

2017-05-26 10:00:31
W dniach 22 - 24 maja 2017 roku odbyło się szkolenie z nawigacji i hydrografii dla studentów kierunków geodezyjnych Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego oraz Politechniki Warszawskiej. Szkolenie dotyczyło podstaw nawigacji, astronawigacji, hydrografii morskiej i nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań jednostek pływających. Studenci mieli okazję poznać zarówno zagadnienia teoretyczne jak i praktyczne. Realizowano je w oparciu o bogatą bazę laboratoryjną Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej a także Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW RP.

W dniu 23 maja studenci obu uczelni wyszli na morze okrętem hydrograficznym ORP Arctowski wchodzącym w skład dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej. W czasie rejsu zapoznali się z podstawowym przeznaczeniem okrętu i jego najważniejszymi osiągnięciami oraz głównymi zadaniami realizowanymi przez Dywizjon. Praktycznie wykonano sondaż niewielkiego akwenu Zatoki Gdańskiej z wykorzystaniem echosondy wielowiązkowej. Zmierzono pionowy rozkład prędkości propagacji fali dźwiękowej w kolumnie wody, z rejestracją temperatury i zasolenia. Wprowadzono poprawki do systemu i zaprojektowano układ profili sondażowych. Studenci zapoznali się z metodyką wykonywania sondaży batymetrycznych, zasadniczym wyposażeniem hydrograficznym okrętu oraz charakterystyką wybranych wraków odkrytych przez ORP Arctowski. Dodatkowo zaprezentowano możliwości wykorzystania elektronicznej mapy nawigacyjnej oraz podstawowe zasady prowadzenia nawigacji i pełnienia wachty morskiej na mostku.
Szkolenie trwało 3 dni i jest realizowane cyklicznie w miesiącach od kwietnia do czerwca każdego roku akademickiego przez Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej i cieszy się coraz większym zainteresowaniem!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl