Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

NARODOWE ŚWIĘTO KUWEJTU

2017-02-20 11:04:44
W dniu 20 lutego 2017 r. o godz. 08:00 społeczność Akademii Marynarki Wojennej uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji Narodowego Dnia Kuwejtu. W celu uczczenia Święta Narodowego podniesione zostały flagi Kuwejtu oraz Rzeczypospolitej Polskiej, odegrano hymny państwowe i odczytany został rozkaz okolicznościowy. Słowa uznania dla kuwejckich podchorążych skierował Rektor-Komendant kmdr prof. dr. hab. Tomasz Szubrycht.

W dniu 25 lutego Kuwejt obchodzi swoje Narodowe Święto Niepodległości. Fakt ten jest doskonałą okazją do przybliżenia historii tego kraju. Od VII wieku tereny dzisiejszego Kuwejtu znajdowały się w granicach kalifatu arabsko-muzułmańskiego. Natomiast w XVIII wieku uciekinierzy z terenów dzisiejszej Arabii Saudyjskiej założyli miasto Kuwejt. W latach 1899 – 1961 Kuwejt był protektoratem Wielkiej Brytanii. Od początku 1961 roku zaczęło się przejmowanie władzy przez Kuwejtczyków z brytyjskich rąk i wprowadzanie przez nich prawa miejscowego. 19 czerwca 1961 roku Państwo uzyskało niepodległość po podpisaniu układu z Wielką Brytanią, otrzymując jednocześnie gwarancje wojskowe. W dniu 2 sierpnia 1990 roku Irak najechał i w ciągu kilku dni podbił Kuwejt, który został następnie włączony do Iraku jako kolejna prowincja. Natomiast niecały rok później, 25 lutego 1991 roku, nastąpiło przekazanie władzy prawowitemu monarsze po odbiciu Kuwejtu przez siły uczestniczące w operacji „Pustynna Burza”. W działaniach tych Polska miała swój udział, ponieważ do operacji skierowała okręty: ORP „Wodnik” (okręt szkolny, uczestniczący w misji jako okręt szpitalny) oraz ORP „Piast” (okręt ratowniczy). To właśnie na pamiątkę tego dnia obchodzone jest święto odzyskania niepodległości spod okupacji irackiej.
W dniu dzisiejszym Narodowe Święto Kuwejtu już po raz drugi jest obchodzone w sposób szczególny w Akademii Marynarki Wojennej, gdyż studia wojskowe kontynuuje 15 podchorążych drugiego roku, natomiast na pierwszym roku studia rozpoczęło 37 podchorążych z tego kraju.Pomimo różnic między naszymi państwami, łączy nas miłość do morza i ojczyzny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl