Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

WYDZIAŁ DOWODZENIA I OPERACJI MORSKICH
AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ


              Studenci cywilni WDiOM złożyli przysięgę!


Po raz pierwszy w historii AMW 6 studentów cywilnych WDIOM w piątek 01.08.2014 roku złożyło przysięgę wojskową w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, za rok będą podoficerami NSR w stopniu kaprala. Wszyscy wywodzą się ze Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych AMW realizowanego na naszej uczelni od 2014 roku. Uroczystość wizytował Dziekan Wydziału kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. Studenci biorą udział w wieloetapowym szkoleniu przygotowawczym realizowanym przez MON w dwóch etapach, każdy realizowany jest przez 3 miesiące w roku w okresie wakacyjnym. Po miesiącu skoszarowania i wyczerpującym szkoleniu wstępnym nasi studenci otrzymali pierwsze życiu przepustki do domów. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas tam już 30 osób.

Link do filmu z defilady:
https://www.youtube.com/watch?v=OUAEm1IUSi4&feature=youtu.be
17 nurków Kapitana Nemo!


Z końcem czerwca 2014 roku zakończył się kurs nurkowy OWD (Open Water Diver) dla studentów WDIOM - uczestników Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych AMW. 17 osób ( 4-5 osobowych grupach) w ciągu miesiąca intensywnych zajęć praktycznych na basenach w Gdyni i Kościerzynie, wodach otwartych oraz podczas zajęć dydaktycznych zdobyło pierwszy stopień nurkowy w uznawanej na całym świecie federacji PADI. Kurs odbył się dla ochotników dzięki uprzejmości i zaangażowaniu centrum nurkowego Ticada z Gdyni. Jesienią planowany jest kolejny kurs podstawowy oraz na kolejny stopień. Od października ruszą również wyprawy nurkowe dla studentów i kadry naszego Wydziału - warunek, trzeba posiadać przynajmniej pierwszy stopień nurkowy i chcieć zanurkować na wraki Bałtyku. Do zobaczenia pod wodą!29 ratowników WOPR!


w dniu 26.06.2014 r. na wodach Zatoki Gdańskiej w rejonie plaży na Babich Dołach odbyło się ostatnie zaliczenie na kursie na Młodszego Ratownika WOPR jaki był realizowany dla chętnych studentów WDIOM biorących udział w Szkoleniu Wojskowym Studentów Cywilnych AMW od Marca br. Po zajęciach basenowych i wykładach teoretycznych przyszedł czas na sprawdzian w morzu.


Tego dnia temperatura wody wynosiła 17 stopni Celsjusza. Zadanie do wykonania na zaliczeniu to bieg po plaży w umundurowaniu, wejście do wody z bojką SP, przepłynięcie 150 m w mundurze i w butach, rozebranie się z odzieży w wodzie i podanie ubrania na pokład łodzi asekuracyjnej, zanurkowanie i wyciągnięcie garści piasku z dnia morskiego, złożenie przysięgi ratownika i powrót na brzeg. Z 36 uczestników kursu tą próbę w pierwszym terminie zaliczyło 29 osób, reszta będzie miała szansę na zaliczenie w pierwszych dniach września. Po zakończeniu próby przy ognisku i zachodzącym słońcu instruktor Maciej Hanczarek każdemu wręczył legitymację Ratownika WOPR. Zaliczenie zakończył toast wzniesiony sokami MarWit:-) W nowym roku akademickim ruszy kolejna tura kursu - chętnych już dziś zapraszamy!Studenci WDIOM zakładnikami terrorystów!
10 studentów WDIOM zostało zakładnikami terrorystów, którzy zajęli statek na wodach Zatoki Gdańskiej, na domiar złego na jednostce wybuchł pożar! Do akacji wkroczyły jednostki specjalne Policji, SG i wojska które odbyły zakładników, następnie zostali oni ewakuowani na ląd na pokładach jednostek ratowniczych SAR oraz śmigłowców.
W takim scenariuszu dnia 25.06.2014 wzięło udział 10 studentów naszego Wydziału (uczestnicy Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych) oraz 4 podchorążych AMW. Pokaz zorganizowany przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni jak co roku towarzyszył targom Balt Military Expo w Gdańsku. Studenci, którzy posiadali uprawnienia morskie (warunek konieczny udziału w pozoracji) zostali przewiezieni z AMW na Westerplatte, gdzie o zaokrętowaniu na jednostkę Zodiak wypłynęli w ten "niebezpieczny" rejs.
Pokazowa akcja rozegrała się blisko południowego wejścia do portu w Gdyni. Za rok kolejna akcja.....
DNI MORZAW dniu 21.06.2014 roku delegacja studentów WDiOM biorących udział w w Szkoleniu Wojskowym Studentów Cywilnych AMW wzięła udział w ceremonii przekazania kluczy do miasta Gdyni jak miała miejsce przy płycie Marynarza Polskiego w centrum Gdyni. Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek przekazał miasto we władanie "ludzi morza" na prawie cały czerwiec. W obchody jak co roku organizuje m.in. Liga Morska i Rzeczna z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni dr kpt. żw. Andrzejem Królikowskim na czele. Po uroczystościach przy płycie nasza delegacja wraz z gośćmi udała się na pokład jednostki Urzędu Morskiego "Zodiak" z którego dokonano uroczystego rzucenia wieńca na wody Bałtyku.
VI zjazd Szkolenia Wojskowego za nami!w dniach 7-8 czerwca 2014 roku odbył się ostatni przed wakacjami zjazd Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych AMW. W Sobotę odbyły się zajęcia w terenie w rejonie Marszewa i Łężyc, gdzie poszczególne plutony w praktyce sprawdzały nabyte umiejętności z zakresu topografii i orientacji w terenie podczas marszu na średnim ok 20 km dystansie. Na wyznaczonych punktach kontrolnych, które usytuowano w miejscach bunkrów, pomników lub cmentarzy wojennych czekały zadania dodatkowe. Finałem tego dnia szkoleniowego były zajęcia z survivalu w rejonie Zagórskiej strugi, gdzie każdy każdy musiał między innymi wykazać się umiejętnością rozpalenia ogniska jedną zapałką.Dzień drugi szkolenia w całości był zrealizowany na terenie AMW, gdzie każdy musiał zliczyć na ocenę strzelanie nr 2 i 3 na symulatorze Śnieżnik, składanie i rozkładanie broni oraz tzw. mannual - czyli zasady obsługi broni (wymianę magazynków podczas prowadzenia ognia, zacięcia broni, przeładowywanie i zabezpieczanie broni, przegląd broni) Pluton III i II odbył również zajęcia z podstaw samoobrony (Krav maga) z instruktorem ze służb MSW. Tradycyjnie nie zapomniano również kroku defiladowym i musztrze. Był to ostatni regularny zjazd szkoleniowy przed przerwą wakacyjną, kolejne zajęcia już we wrześniu (26-28.09.2014) na poligonie!

GDYŃSKIE PORUSZENIE Z KOMANDOSAMI


28.05. 2014 r. grupa studentów uczestników Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych AMW wzięła udział w Gdyńskim Poruszeniu na Babich Dołach, które poprowadzili żołnierze JW FORMOZA. Była to inicjatywa oddolna II Plutonu i jego dowódcy Daniela Niedźwiedzkiego. Okazja wspólnego treningu opłaciła się i jeden z nich dostał od żołnierza Formozy odznakę "Paskudy" symbol tej elitarnej morskiej jednostki. Relacja z wydarzenia dotarła też na strony serwisu trojmiasto.pl gdzie mundury naszego szkolenia widać na pierwszy rzut oka. Czekamy na kolejne wasze inicjatywy.


Więcej informacji pod adresem:
http://trojmiasto.tv/Gdynskie-poruszenie-z-komandosami-8453.html

V ZJAZD SZKOLENIA WOJSKOWEGO STUDENTÓW CYWILNYCH 


W dniach 17-18 maja 2014 roku odbył się piaty weekendowy zjazd Szkolenia wojskowego Studentów Cywilnych AMW. Po nominacjach i awansach zgodnie z kwietniowym rozkazem organizacyjnym trzy plutony kontynuowały szkolenie z nowymi dowódcami dla których rozpoczął się okres zdobywania doświadczeń w ramach praktyki dowódczej. Pierwszego dnia pry współpracy z Batalionem Szkoleniowym AMW i wyznaczonymi podchorążymi doskonalono musztrę zespołową w rytm "Warszawianki" przygotowując się do uroczystych przemarszu.

 

W drugiej części dnia realizowano zajęcia z zakresu wystawiania wart przy posterunkach honorowych. Uczestnicy szkolenia, który nie brali udziału w akcji "wzgórza" mieli okazję wesprzeć podchorążych w kolejnej edycji tej akacji na terenie AMW. Dzień drugi to szkolenie specjalistyczne w terenie, gdzie Pluton I przeszedł szkolenie w zakresie terenoznawstwa i topografii pod czujnym okiem instruktorów JW Formoza. Pluton II i III realizował pierwsze, zapoznawcze zajęcia z taktyki zielonej przygotowujących uczestników szkolenia do końcowego poligonu. Kolejny zjazd już w czerwcu i na pewno nie będzie łatwiej.
UCZESTNICY SZKOLENIA WOJSKOWEGO STUDENTÓW CYWILNYCH W BIEGU CHARYTATYWNYM

W niedzielę, 11 maja 2014 roku, grupa 17 uczestników Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych AMW wzięła udział w biegu charytatywnym zorganizowanym przez studentów z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. W ramach drugiej edycji biegu pt. "Prześcignij raka", ochotnicy ścigali się w biegu na 3 i 10 kilometrów. W biegu na krótszym dystansie najlepszy reprezentant naszego Wydziału zajął 4 miejsce a w biegu na 10 km kilka osób zbliżyło się do swoich życiowych wyników. Pomimo deszczu i wiatru wszyscy ukończyli bieg. Specjalnie na tą okazję przygotowano koszulki szkolenia wojskowego które od razu przeszły "chrzest bojowy".


Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji biegu!


 IV ZJAZD SZKOLENIA WOJSKOWEGO STUDENTÓW CYWILNYCH


W sobotę 12 kwietnia odbył się kolejny zjazd w ramach Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych AMW. Zajęcia z taktyki "zielonej" oraz topografii i terenoznawstwa odbyły się poza murami naszej Akademii i prowadzone były między innymi przez instruktorów Formozy. Zbiórka wszystkich trzech plutonów o 8.30 miała miejsce w rejonie dzielnicy Pustki Cisowskie w Gdyni. Każdy z uczestników otrzymał wewnętrzny stopień uczestnika szkolenia, odpowiednio: młodszego marynarza SWSC, starszego marynarza SWSC lub mata. Ponadto mianowano nowych dowódców plutonów i drużyn. Powołano również sztab SWSC AMW - wszystko w związku z przejściem do szkolenia w terenie i przygotowywaniem się do ćwiczenia poligonowego. od godziny 9.00, Plutony II i III rozpoczęły wyczerpujące szkolenie z orientacji w terenie i posługiwania się mapą wojskową oraz kompasem pod czujnym okiem instruktorów wojsk specjalnych. Pluton I przemieścił się w rejon Parku Strzeleckiego im. gen. Hallera gdzie odbyło się szkolenie z podstaw taktyki "zielonej". Dzień szkoleniowy ostatnie drużyny zakończyły o godzinie 16.45. W maju kolejny zjazd 2 dniowy oraz co najmniej dwa wydarzenia dodatkowe - charytatywny bieg na 10 km w Gdańsku oraz wyjazd do Sztutowa.
Szkolenie ratownicze BLS+AED dla najlepszy studentów szkolenia wojskowego


Pięcioro studentów, uczestników Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych AMW wzięło udział w niedzielnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy w standardzie BLS+AED (Basic Life Support + Automated External Defibrillation) jaki zorganizował Gdyński WOPR. Kurs odbywał się w godzinach 10.00 - 17.00 w sali Yacht Klubu Stal w gdyńskiej marinie i obejmował wykłady oraz ćwiczenia praktyczne. Dzięki dofinasowaniu kursu ze środków publicznych uczestnicy ponieśli jedynie opłatę 50 zł/os. gdzie wartość samego podręcznika jaki otrzymali wynosi 70 zł a całego kursu ok 250 zł. Instruktorzy to ratownicy WOPR posiadający status instruktorów BLS amerykańskiej federacji na co dzień pracujący również jako zawodowi strażacy PSP. Cała piątka naszych studentów to uczestnicy szkolenia wojskowego wyróżnieni w ten sposób za najszybsze pokonanie trasy II Marszu Zaślubin w Kołobrzegu oraz wyjątkowym zaangażowaniem w ww. szkolenie. Zdobycie międzynarodowego certyfikatu szkolenia BLS z pewnością okaże się pomocne podczas szkolenia wojskowego jak i w przyszłej profesji związanej z bezpieczeństwem. Warto się starać, warto brać udział w szkoleniu wojskowym kolejne niespodzianki w przygotowaniu.

 


SPRAWOZDANIE ZE SZKOLENIA 8-9.03.2014 r.W dniach 8-9 marca 2014r. odbył się kolejny, III już zjazd Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych. Zgodnie z planem uczestnicy brali udział w zajęciach teoretyczno – praktycznych. W sobotę o godzinie 9 rano, rozpoczynając szkolenie, podczas zbiórki, opiekun szkolenia dr Tyślewicz oraz dziekan WDiOM sprawdzili kompletność oraz schludność umundurowania studentów. Po skierowaniu odpowiednich uwag, sprawdzeniu obecności oraz przekazaniu najważniejszych informacji organizacyjnych cała grupa szkoleniowa rozpoczęła dzień od wykładu z topografii i terenoznawstwa zatytułowanym „Podstawowe kierunki i azymuty”, który poprowadził kmdr Sławomir Dorotyn.Zajęcia praktyczne z resuscytacji oraz udzielania pierwszej pomocy odbyły się w plutonach, prowadzone przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. Studenci mieli okazję poćwiczyć ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz wysłuchali kilku cennych rad na temat udzielania pierwszej pomocy. Kolejną godzinę wykładu poprowadził mgr Zbigniew Nowy na temat zasad użycia broni palnej przez żołnierzy. Ostatnimi zajęciami, które odbyły się w sobotę były zajęcia z terenoznawstwa pod okiem instruktorów z Jednostki Specjalnej FORMOZA. Instruktorzy uczyli uczestników prawidłowego czytania mapy, posługiwania się kompasem oraz przekazali praktyczne informacje na temat poruszania się w terenie.
Zajęcia z instruktorami z FORMOZY miały przygotować uczestników szkolenia do wykonania zadania jakie zostało im postawione kolejnego dnia. Ćwiczenia odbyły się w terenie, na obszarze Rewa – Mechelinki – Gdynia Oksywie. Każdy pluton miał wykonać polecenie przekazane przez dr Tyślewicza. Celem zadania było patrolowanie odpowiedniego dla każdego plutonu obszaru oraz dokonanie szczegółowej analizy terenu, dokumentacji fotograficznej oraz szkicu przebytej trasy ze wskazaniem najważniejszych punktów kontrolnych. Powrót plutonów z tras zakończył się o godzinie 12.30. Ostatnimi zajęciami jakie odbyły się w czasie tego zjazdu był niezwykle ciekawy i interesujący wykład z członkiem Jednostki Wojskowej GROM na temat funkcjonowania, szkolenia, misji oraz samej rekrutacji do tej właśnie jednostki. Po zajęciach wywiązała się ciekawa dyskusja oraz narodziło się mnóstwo pytań do prowadzącego dlatego zajęcia przedłużyły się do godziny 16.30.
Ważnym elementem naszego szkolenia jest to iż kolejne ćwiczenia będą odbywały się w terenie, wraz z instruktorami JW FORMOZA! Czekamy na kolejne dwa zjazdy w kwietniu!OBCHODY 94 ROCZNICY ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM


Dnia 10 lutego br. w Pucku odbyły się uroczystości związane z 94 rocznicą zaślubin Polski z morzem, dokonanych przez gen. Józefa Hallera. Trzynastu uczestników Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych pojechało do Pucka jako oddział reprezentacyjny Naszego szkolenia wraz z dziekanem Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem oraz opiekunem dr Radosławem Tyślewiczem.

Od godziny 8.30 na rynku głównym w Pucku zbierały się reprezentacje różnych formacji biorących udział w tych uroczystościach. Po przywitaniu zebranych gości oraz uroczystym wciągnięciu flagi odbyło się wręczenie odznaczeń przez rektora naszej uczelni kontradmirała dr inż. Czesława Dyrcza. Po zakończeniu części odbywającej się na rynku, zebrani goście oraz oddziały reprezentacyjne udały się na dalszą część uroczystości odbywającą się w kościele. Ostatnim punktem programu było przeniesienie się do portu w Pucku, w którym ze śmigłowca Marynarki Wojennej zrzucono do morza wieniec upamiętniając tym samym akt odbywający się 94 lata temu. Dwie uczestniczki Naszego szkolenia pełniły wartę honorową przy pomniku gen. Józefa Hallera tuż obok kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Ważnym dla Naszego szkolenia wydarzeniem było przedstawienie Nas Inspektorowi Marynarki Wojennej przez samego rektora Naszej uczelni oraz fakt iż wiele osób z różnych środowisk i uczelni zaprosiło Nas do współpracy. Około godziny 13.30 nastąpiło zakończenie uroczystości i powrót do Gdyni.II ZJAZD SZKOLENIOWY

Kolejny zjazd Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych za nami! Jak poprzednim razem zajęcia miały charakter teoretyczno - praktyczny. Na początku, w czasie porannej zbiórki wszyscy biorący udział w szkoleniu studenci, otrzymali naszywki z logiem szkolenia do przyszycia na lewy rękaw od munduru. W sobotę 8 lutego uczestnicy mieli okazję posłuchać wykładu na temat ratownictwa wodnego w Polsce oraz uzysklali kilka praktycznych informacji, jak uzyskać tytuł takiego ratownika. Kolejne zajęcia dały studentom możliwość wykorzystania wiedzy z poprzednich zajęć, mianowicie z podstaw konstrukcji i zasad użycia broni. Pod okiem instruktora strzelectwa z kadry AMW odbyły się zajęcia na symulatorze strzeleckim Śnieżnik, dostępnym w budynku naszej uczelni. Jako zajęcia dodatkowe, osoby uczestniczące w szkoleniu odbyły szybki kurs posługiwania się sygnalizacją semaforową (czyli za pomocą chorągiewek). Na początku odbyło się krótkie objaśnienie w sali wykładowej, następnie ćwiczenia na placu głównym AMW. Koniec pierwszego dnia, II zjazdu uwiecznił wykład na temat porównania obrony terytorialnej Polski i Szwecji, który poprowadził dla uczestników dr Zygmunt Królikowski - major w stanie spoczynku szwedzkiej armii.

  

 

Drugiego dnia studenci od rana maszerowali po placu uczelni w ramach dwu godzinnych zajęć z musztry, które poprowadzili podchorążowie Akademii. Kolejno odbyły się wykłady z mgr Nowym, na których odbył się krótki test sprawdzający wiedzę uczestników z poprzednich wykładów. Zajęcia kończące drugie spotkanie uczestników SWSC odbyły się z opiekunem szkolenia dr Tyślewiczem. Omówione zostały na nim sprawy organizacyjne oraz kilka cennych rad dotyczących poruszania się w terenie (naprowadzających studentów do przygotowania na kolejne spotkania). Kolejny zjazd 8-9 marzec.

  GF Point

212 zawodników stanęło na starcie kolejnej, już 3 edycji marszu na orientację z bronią ASG pod nazwą GF Point. Tym razem marsz odbywał się w rejonie miasta Walim i podziemnego kompleksu sztolni REISE. Na trasie "Profesional" stanęło dwóch przedstawicieli WDIOM. To pierwszy start reprezentantów AMW w tej imprezie. Student drugiego roku Bezpieczeństwa Narodowego Daniel Niedżwiecki (uczestnik Szkolenia Wojskowego studentów Cywilnych AMW) i opiekun ww. szkolenia dr Radosław Tyślewicz ukończyli marsz w regulaminowym czasie. Marsz na dystansie 25 km w Górach Sowich wymagał od uczestników poza kondycją fizyczną posiadania broni ASG o masie min. 2,5 kg, plecaka obciążonego min. 10 kg stałego obciążenia oraz kamizelki taktycznej z kolejnymi 2 kg. Do tego dochodził zapas wody, jedzenia i innego niezbędnego wyposażenia potrzebnego w górach zimą. Limit czasu na wykonanie zadań specjalnych i odnalezienie 12 punktów wynosił 8 godzin i 45 minut. Przewyższenie w terenie między startem, a najwyższym punktem kontrolnym na Wielkiej Sobie wynosił ponad 600 m!. Każdy z uczestników otrzymał bogaty pakiet startowy a zwycięscy mogli wybrać dowolna replikę ASG fundowaną przez firmę Gun Fire z Wrocławia. Organizator zapewniał nocleg, wyżywienie a po zakończeniu marszu koncert rockowy. Za rok mamy nadzieję wystawić większą reprezentację AMW! Czytaj więcej na http://www.gfpoint.pl/

 

 
drukuj
Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl