Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

Charakterystyka dyscypliny

treningi:
wtorek 16.00-18.00
czwartek 16.00-18.00
trener dr Piotr Górski


  Sporty siłowe − to grupa dyscyplin sportowych, do których zaliczane są między innymi : podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, strongman oraz kulturystyka i armwrestling. Trening w sportach siłowych ma na celu zwiększenie siły w próbach dźwigania maksymalnych ciężarów oraz najczęściej powiększenie masy mięśniowej zawodnika.
Podnoszenie ciężarów to dyscyplina olimpijska, w której skład wchodzą dwie próby: rwanie i podrzut. Trójbój siłowy to dyscyplina nieolimpijska, w skład której wchodzą trzy próby: przysiad, wyciskanie sztangi leżąc oraz martwy ciąg. Podnoszenie ciężarów ma charakter dynamiczny, trójbój jest przykładem siły statycznej. Trójbój siłowy, choć nieolimpijski, jest bardziej popularny w treningach masowych ze względu na łatwiejszą technikę i niższe wymagania sprzętowe. Obie te dyscypliny sportowe dążą do zwiększenia siły zawodnika w ekstremalnej próbie z ciężarem na tzw. „jeden raz”. Strongman i kulturystyka w przeciwieństwie do podnoszenia ciężarów i trójboju siłowego koncentrują się na wielu powtórzeniach danej próby z ciężarem. Strongman ma charakter użytkowy, natomiast kulturystyka dąży do maksymalnej estetyki kształtowanej umięśnionej sylwetki zawodnika.
Treningi siłowe właściwie zaplanowane i prowadzone, są odpowiednie dla ludzi w każdym wieku niezależnie od płci. Trenując na siłowni można uzyskać nie tylko przyrost siły i masy mięśniowej, ale można także zredukować zbędną wagę ciała, zwiększyć wytrzymałość, lub precyzyjnie skorygować wiele niedoskonałości sylwetki. Osoby starsze będą trenować nieco inaczej niż młodsze. Ich działanie będzie ukierunkowane na odzyskanie sił witalnych, przyhamowanie procesów starzenia. Warto pamiętać, że ćwiczenia siłowe to nie tylko ćwiczenia ciężarowe czy kulturystyczne ale także ćwiczenia rehabilitacyjne.
Na zajęciach sportów siłowych student nabywa wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa i metodyki treningów wzbogaconą o podstawy z anatomii i fizjologii człowieka. Student ma możliwość wyboru i realizacji programu treningowego stosownie do swoich indywidualnych preferencji.
drukuj
Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl