Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

Futsal

treningi:
wtorek 17.00-18.30
czwartek 16.30-17.30
trener mgr Leszek Derlacz

  Futsal – zespołowa gra sportowa jako odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Nazwa pochodzi od portugalskiego futbol de salao
i hiszpańskiego futbol sala, co można przetłumaczyć jako halowa piłka nożna.
Historia tej dyscypliny sportu sięga 1930 roku i Montevideo /Urugwaj/, gdzie odbył się pierwszy mecz. Za twórcę uważa się Juana Carlosa Cerraniego, zaś jego zamiarem było stworzenie odmiany futbolu dla dzieci i młodzieży oraz dostosowanie placu gry do ich potrzeb i możliwości.
Ta odmiana piłki nożnej zdobyła sobie bardzo dużą popularność w Ameryce Południowej, zaś pierwszą rozegraną międzynarodową imprezą stał się rozegrany w 1965 r. Puchar Ameryki Południowej /zwyciężył nieoczekiwanie Paragwaj!/.
Pierwsze Mistrzostwa Świata zorganizowała FIFUSA /Federacion de Futbol de Salon/ w 1981 r w Sao Paulo.
FIFA włączyła futsal do swoich kompetencji jako nową dyscyplinę
i opracowała jej zasady obowiązujące – z małymi modyfikacjami – do dziś. Pierwsze mistrzostwa Świata pod egidą FIFA zorganizowano w 1989 r
w Rotterdamie i zakończyły się triumfem Brazylijczyków.
Gra się na boisku o wymiarach /max/ 25 na 42 m /min. to 15 na 25 m/, czyli są to parametry boiska do piłki ręcznej wraz z takimi samymi wymiarami bramek. W zespole występuje pięciu zawodników – 1 bramkarz + 4 w polu. Zmiany zawodników są na identycznej zasadzie jak w piłce ręcznej. Czas gry to 2 x20 minut, acz dopuszczalne są modyfikacje w zależności od warunków, potrzeb itp.
Gra się piłką nieco inną od normalnej piłki nożnej, bowiem jest to piłka nisko odbijająca się – upuszczona z wysokości 2 m nie powinna odbić się na wysokość mniejszą niż 50 cmi większą niż 65 cm. No i największą ciekawostką są faule tzw. akumulowane, czyli pięć pierwszych fauli w każdej połowie drużyny jest karanych rzutem wolnym z miejsca przewinienia. Kolejny faul karany jest już tzw. przedłużanym rzutem karnym wykonywanym z odległości 10 metrów /standardowy karny – odległość 6 m!/.
Polska nie należy do potentatów w tej dyscyplinie sportu, ale też nie jesteśmy reprezentacją zaliczaną do „kopciuszków”. Futsal w kraju jest bardzo popularny, zaś różnorakich lig regionalnych, szczególnie w okresie zimowym, jest naprawdę sporo, zaś systematyczna gra w futsal pod egidą PZPN rozgrywana jest na szczeblu I i II ligi ogólnopolskiej.

AKADEMICKI FUTSAL
Futsal czyli halowa odmiana piłki nożnej ma w naszej uczelni długą , dłuższą jednak od listy sukcesów, historię. Drugą połowę lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku / wiekowa dyscyplina,wiekowa…../ można śmiało uznać za początek ery futsalu w Akademii Marynarki Wojennej. Początki –jak zawsze trudne- nie obfitowały w sukcesy w rywalizacji tak w ramach uczelni wojskowych jak i akademickim w trójmiejskim wydaniu. A przecież grały wówczas w zespole „tuzy” wybrzeżowej piłki, ale hala dobitnie pokazywała, iż pomiędzy futsalem a „dużą” piłką istnieje kolosalna różnica. Bo i jest nawet w ilości zawodników na boisku. Futsal to czterech w polu plus bramkarz, zaś gra jest znacznie szybsza i wymaga nie lada „zdrowia” i umiejętności technicznych zważywszy na fakt, iż gra się na –popularnie rzecz określając – jeden kontakt na boisku o wymiarach 42 x 20, czyli typowych dla piłki ręcznej. No i różnice w piłkach, bowiem futsalowa ma mniejszą średnicę i wagę, oraz nie odbija się tak, jak czyni to normalna futbolówka. Początki futsalu w naszej uczelni to końcówka lat dziewięćdziesiątych, zaś apogeum prawdziwych treningów oraz idących w ślad za nimi startów w turniejach różnej rangi to już wiek XXI.
Czas pokazał, iż studenci wojskowi, a potem także i cywilni to pojętni uczniowie, więc włożona praca nie poszła na marne, stąd też przyszły i sukcesy!
Bo przecież za takie można uznać:
-III miejsce w mistrzostwach uczelni wojskowych /98’/;
-I m. w Olimpiadzie Studentów Lat Pierwszych /99’/;
-II m. w Olimpiadzie Studentów Lat Pierwszych /2000’/
-III m. w Olimpiadzie Studentów Lat Pierwszych /2003’/;
-I m. w Akademickiej Lidze Trójmiasta /1998’/;
-II m. w Akademickiej Lidze Trójmiasta /2000’,2001’/;
-III m. w Akademickiej Lidze Trójmiasta/ 2002’,2003’/;
-ćwierćfinał w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych /2003’, 2008’, 2011’/;
-IV miejsce w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych /2009’/
Po latach sukcesów na miarę możliwości i potencjału zawodników przyszły lata niezbyt obfitujące w miejsca na podium. Przyczyna? Jest ich wiele i nie da się jednoznacznie określić tej najważniejszej. Niemniej jednak podstawową można łatwo określić – piłkarska młodzież w wieku studenckim omija naszą uczelnię szerokim łukiem. Dochodzi do tego problem z halą i czasem w niej, który można poświecić na treningi w rozsądnym czasie. Bo przecież trening o 21 nie wchodzi w grę z wielu względów.
Trener? Od lat ta sama osoba – mgr Leszek Derlacz. Trener II klasy z powodzeniem godzący treningi halowej piłki nożnej z niegdysiejszymi treningami sekcji piłki ręcznej / z sukcesami!/ czy w tak specyficznej, stricte wojskowej dyscyplinie sportu jaką jest Ośrodek Sprawności Fizycznej. Dziś, niestety, w zaniku......drukuj
Wszelkie prawa zastrzeżone 2017 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl