Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Facebook Twitter YouTube

W ponad 90-letniej historii Akademii Marynarki Wojennej i jej poprzedniczek Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej oraz Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej uczelnią dowodziło 31 komendantów, gdzie warto zaznaczyć, iż nazwa stanowisko również ulegałą zmianie. Poniżej przedstawiamy poczet naszych dowódców od początku powstania uczelni aż do dnia dzisiejszego.


POCZET KOMENDANTÓW

 1.   Komandor podporucznik Adam Mohuczy
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
01.10.1922 – 06.10.1924
 2.   Komandor Witold Panasewicz
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
06.10.1924 – 15.10.1925
 3.   Komandor Czesław Petelenz
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
15.10.1925 – 10.11.1926
 4.   Komandor porucznik Stefan Frankowski
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
23.11.1926 – 18.10.1928
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
19.10.1928 - 23.05.1929
 
 5.   Komandor porucznik Karol Korytowski
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
23.05.1929 – 08.04.1933
 6.   Komandor Tadeusz Podjazd–Morgenstern
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
08.04.1933 – 23.07.1937
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
18.07.1939 – 12.09.1939
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
07.09.1945 – 01.12.1946
 7.   Komandor Tradeusz Stoklasa
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
23.10.1937 – 18.07.1939
 8.   Komandor porucznik Ludwik Ziembicki
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
19.12.1939 – 18.01.1940
 9.   Komandor Witold Zajączkowski
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
19.01.1940 – 18.09.1940
 10.   Komandor porucznik Włodzimierz Kodrębski
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
19.09.1940 – 05.11.1941
 11.   Komandor podporucznik Mirosław Kownacki (pierwszy z lewej)
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
06.11.1941 – 20.03.1942
 12.   Komandor porucznik Zbigniew Wojewódzki
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
20.03.1942 – 18.09.1943
 13.   Komandor Wojciech Francki
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
18.09.1943 – 05.09.1945
 14.   Komandor Stanisław Mieszkowski
Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w okresie
01.04.1946 – 30.11.1946
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
01.12.1946 - 05.03.1947
 15.   Komandor porucznik Adam Rychel
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
06.03.1948 – 04.06.1948
 16.   Komandor Robert Satanowski
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
04.06.1948 – 07.10.1949
 17.   Komandor Wiktor Rukiewicz
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
07.10.1949 – 05.11.1951
 18.   Komandor Mikołaj Rożkow
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
24.12.1951 – 13.06.1954
 19.   Komandor Stanisław Leszczyński
Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
13.09.1954 – 10.06.1955
Komendant Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
11.06.1955 - 18.10.1958
 20.   Komandor Kazimierz Podrucki
Komendant Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
29.01.1959 – 21.01.1966
 21   Kontradmirał Gereon Grzenia – Romanowski
Komendant Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
21.01.1966 – 20.02.1969
 22.   Kontradmirał Hieronim Henryk Pietraszkiewicz
Komendant Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
14.03.1969 – 19.11.1969
 23.   Komandor Edward Łączny
Komendant Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
20.11.1969- 27.02.1971
 24.   Kontradmirał Witold Gliński
Komendant Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
27.02.1971 – 18.10.1983
 25.   Komandor Jerzy Apanowicz
Komendant Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w okresie
02.03.1984 – 30.09.1987
Komendant Akademii Marynarki Wojennej w okresie
01.10.1987 - 10.11.1988
 26.   Kontradmirał Kazimierz Bossy
Komendant Akademii Marynarki Wojennej w okresie
10.11.1988 – 13.03.1993
 27.   Kontradmirał Henryk Matuszczyk
Komendant Akademii Marynarki Wojennej w okresie
13.03.1993 – 3.10.1994
 28.   Kontradmirał Antoni Franciszek Komorowski
Komendant Akademii Marynarki Wojennej w okresie
03.10.1994 – 30.09.2003
Komendant-Rektor Akademii Marynarki Wojennej w okresie
01.10.2003 – 18.11.2003
 29.   Kontradmirał Zygmund Kitowski
Komendant-Rektor Akademii Marynarki Wojennej w okresie
18.11.2003 – 26.04.2007
 30.   Kontradmirał Czesław Dyrcz
Komendant –Rektor Akademii Marynarki Wojennej w okresie
26.04.2007 - 31.12.2008
Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej od 01.01.2009 - 22.01.2015
31. Komandor Tomasz Szubrycht
Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej od 23.01.2015







































































1.
Komandor podporucznik Adam Mohuczy
(komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w latach 01.10.1922 – 06.10.1924)

2. Komandor Witold Panasewicz
(komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w latach 06.10.1924 – 15.10.1925)

3. Komandor Czesław Petelenz 15.10.1925 – 10.11.1926

4. Komandor porucznik Stefan Frankowski 23.11.1926 – 23.05.1929
5. Komandor porucznik Karol Korytowski 23.05.1929 – 08.04.1933
6. Komandor Tadeusz Podjazd – Morgenstern 08.04.1933 – 23.07.1937; 18.07.1939 – 12.09.1939; 07.09.1945 – 01.12.1946
7. Komandor Tradeusz Stoklasa 23.10.1937 – 18.07.1939
8. Komandor porucznik Ludwik Ziembicki 19.12.1939 – 18.01.1940
9. Komandor Witold Zajączkowski 19.01.1940 – 18.09.1940
10. Komandor porucznik Włodzimierz Kodrębski 19.09.1940 – 05.11.1941
11. Komandor podporucznik Mirosław Kownacki (Pierwszy Z Lewej) 06.11.1941 – 20.03.1942
12. Komandor porucznik Zbigniew Wojewódzki 20.03.1942 – 18.09.1943
13. Komandor Wojciech Francki 18.09.1943 – 05.09.1945
14. Komandor Stanisław Mieszkowski 01.04.1946- 05.03.1947
15. Komandor porucznik Adam Rychel 6.03.1948 – 4.04.1948
16. Komandor Robert Satanowski 4.06.1948 – 7.10.1949
17. Komandor Wiktor Rukiewicz 7.10.1949 – 5.11.1951
18. Komandor Mikołaj Rożkow 24.12.1951 – 13.06.1954
19. Komandor Stanisław Leszczyński 13.09.1954 – 18.10.1958
20. Komandor Kazimierz Podrucki 29.01.1959 – 21.01.1966
21. Kontradmirał Gereon Grzenia – Romanowski 21.01.1966 – 20.02.1969
22. Kontradmirał Hieronim Henryk Pietraszkiewicz 14.03.1969 – 19.11.1969
23. Komandor Edward Łączny20.11.1969- 27.02.1971
24. Komandor Witold Gliński 27.02.1971 – 18.10.1983
25. Komandor Jerzy Apanowicz 2.03.1984 – 10.11.1988
26. Kontradmirał Kazimierz Bossy 10.11.1988 – 13.03.1993
27. Kontradmirał Henryk Matuszczyk 13.03.1993 – 3.10.1994
28. Kontradmirał Antoni Franciszek Komorowski 3.10.1994 – 18.11.2003
29. Kontradmirał Zygmund Kitowski18.11.2003 – 26.04.2007
30. Kontradmirał Czesław Dyrcz 26.04.2007 - 22.01.2015
31. Komandor Tomasz Szubrycht od 23.01.2015

drukuj
Wszelkie prawa zastrzeżone 1235 Akademia Marynarki Wojennej, Wykonanie: IQ.pl